Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaDonanımIntel'in yeni dahili GPU'su Nvidia ve Apple M2'yi tahtından edebilir

Intel’in yeni dahili GPU’su Nvidia ve Apple M2’yi tahtından edebilir

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel'In Yeni Dahili Gpu'Su Nvidia Ve Apple M2'Yi Tahtından Edebilir 1 Intel Meteor Lake yongaları entegre edilmiş bilgisayarların artık başka bir grafik kartına muhtaçlığı olmayabilir. Bu entegre GPU’nun, Nvidia GeForceGTX 1650 modeline rakip olacak kadar güçlü olduğu söyleniyor. Ayrıyeten Intel, Apple’ın M2 çipiyle bile rekabet edebilir.

AMD’nin yapmış olduğu sunumda ortaya çıkıyor

İlginç bir formda, Meteor Lake dahili GPU’daki heyecan verici güncelleme Intelden değil, AMD‘nin yapmış olduğu bir sunumda karşılaştırma yapılırken ortaya çıktı. Meteor Lake çipi 128 EU ile birlikte gelcek üzere görünüyor, lakin birtakım kaynaklar da 64 EU ile daha düşük performansta geleceğini düşünmekte. Öte yandan AMD, kendi 128 EU çipini uygun bir biçimde Ryzen 7000 Phoenix APU‘ya entegre etmeyi planlıyor. Bu süreç AMD’nin umduğundan daha âlâ bir performans tablosu ile sonuçlanabilir.

GeForce GTX 1650′ ye rakip olarak görülüyor

Intel Meteor Lake, GeForce GTX 1650‘ye rakip olacak kadar güçlü bir dahili GPU‘ya sahip olabilir lakin kesin performansı GeForce GTX 1650 ile MSI RTX 3050 ortasında bir yerde olacak üzere görünüyor. Intel tabanlı yeni bilgisayarlar, M2 Macbook Pro’nun pil ömrü performansına yaklaşabilirse, bunun Intel Meteor Lake için her manada bir zafer olacağını düşünenler çoğunlukta.

Intel Meteor Lake çiplerinin yıl sonuna hakikat piyasaya sürüleceği öngörülüyor ve şu an için yalnızca dizüstü bilgisayarlara entegre edilecek.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar