Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 14'ü olanlara hayat artık daha güç

iPhone 14’ü olanlara hayat artık daha güç

Akıllı telefon fiyatlarının daima yükselmesi, birçok kullanıcının dikkatini çekiyor. Bilhassa üst düzey modellerin fiyatları 1000 doların üzerine çıktığında, bu durum birçok kişi için kabul edilemez bir hale geliyor. Fakat asıl sorun, bu aygıtların hasar görmesi durumunda yüksek tamir maliyetleriyle karşı karşıya kalınması. Bilhassa Apple üzere firmaların, aygıtlarını tamir etmeyi zorlaştıracak formda tasarlamaları ve farklı metotlara başvurmaları, bu mevzudaki tenkitleri artırıyor.

iFixit, teknoloji eserlerinin onarılabilirliğini pahalandıran ve puanlayan bir platform. Son vakitlerde, iPhone 14’ün onarılabilirlik puanını düşürmesiyle gündeme geldi. Apple, çoklukla eserlerinin tamir edilmesinin sıkıntı olmasıyla biliniyor. Bunun nedenleri ortasında modüler olmayan tasarım, özel vidalar, makul modüllerin kullanımı ve üçüncü parti tamir servislerine yönelik eksik evrak ve yazılımlar yer alıyor. Fakat Apple, bir mühlet evvel “tamir hakkı” konusuna öncelik vereceğini ve kullanıcıların kendi eserlerini tamir etmeleri için kitler sunacağını duyurmuştu.

iPhone 14’ü onarmak artık her zamankinden daha zor!

Bu kitler piyasaya sürüldü ancak beklenen iyileştirmeler birçok alanda yapılmadı. iFixit, iPhone 14’ü tekrar kıymetlendirerek onarılabilirlik puanını 7’den 4’e düşürdü. iFixit’e nazaran iPhone 14, “Kendi Kendine Tamir” programı sayesinde evvelki modellere nazaran daha uygun; ancak tam manasıyla onarılabilir değil. Örneğin; iPhone 14, kullanıcıların batarya, ekran ve Yüz Tanıma sensörünü bağımsız olarak tamir etmelerini engelleyen yazılım kilitleri içeriyor. Bu kilitlemeler, Apple’ın özel araçları ve müsaadesi olmadan aşılamıyor.

“Kendi Kendine Tamir” programı hayata geçirilse bile, batarya değişimi üzere birtakım tamirler hala güç ve vakit alıcı. Ayrıyeten, Apple tam manasıyla tamir için gerekli olan kimi kıymetli modülleri, örneğin ekran ve art cam üzere, sunmuyor. iFixit, Apple’ın tamir konusunda tam potansiyeline ulaşamadığını belirtiyor ve kullanıcıların kendi aygıtlarını daha kolay tamir edebilmeleri için Apple’dan yazılım kilitlerini kaldırmasını, daha fazla modül sağlamasını ve tamirleri daha kolay hale getirmesini talep ediyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar