Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaOtomobilKia, elektrikli araba kesimine yükünü koymaya başladı

Kia, elektrikli araba kesimine yükünü koymaya başladı

Kia Motors, global araç pazarında dikkate bedel bir ivme yakalıyor. Ağustos ayında firma, bir evvelki yıla nazaran %5.2 artışla 255,481 adet araç sattı. Bu yılın başından itibaren satışlar %8.9 artarak toplamda 2,092,200 araç olarak kaydedildi.

Ancak, asıl haber Kia’nın elektrikli araç satışlarındaki büyük artış. Yalnızca Ağustos ayında, firma, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran %82’lik bir artışla 15,900’den fazla elektrikli araç sattı. Bu, yeni KONUT modelleri EV6 ve EV9’un toptan satışlarında büyük bir artışı da içeriyor. Bu iki model toplamda 9,578 adet satıldı.

Kia, elektrikli araba kesimine tartısını koymaya başladı

EV9 modeli, 2,250’den fazla ünitesinin Güney Kore dışına ihraç edilmesiyle memleketler arası bir ilgi görmeye başladı. Bu, Kia’nın elektrikli araç pazarındaki global gayelerini ön plana çıkarıyor. Yurt dışı perakende satışlarda ise EV6, 7,479 adetle başı çekiyor. Bu satışların 2,449’u ABD’de gerçekleşti. Niro KONUT ve Soul KONUT üzere başka modeller de 7,000’den fazla perakende satışla başarılı bir performans sergiledi.

Bu sayılar, bilhassa EV9’a gösterilen olumlu reaksiyonlarla birlikte, Kia’nın elektrikli araç serisinin yakın vakitte aylık ortalama 10,000 adet satış hududunu geçeceğini gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar