Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 15 Pro, selefine nazaran çok daha süratli 5G dayanağı sunuyor!

iPhone 15 Pro, selefine nazaran çok daha süratli 5G dayanağı sunuyor!

2020 yılında iPhone 12 serisi ile 5G uyumluluğuna kavuşan iPhone’lar, bu tarihten itibaren 5G performansını daima olarak artırmaya devam etti. Artık, iPhone 15 Pro’nun 5G modem çipinin evvelki jenerasyona nazaran %24 daha süratli olduğuna dair bilgiler mevcut.

Bu bilgiler, internet suratı ölçüm aracı olan SpeedSmart tarafından elde edildi. SpeedSmart, iPhone 15 Pro ve Pro Max’in 5G bağlantı hızlarını Amerika’nın önde gelen operatörlerinden AT&T, T-Mobile ve Verizon üzerinde test etti. Yapılan testler sonucunda iPhone 15 Pro’nun tüm operatörlerde daha süratli 5G iletişim suratlarına sahip olduğu gözlendi. İndirme suratları, tüm operatörlerde önemli manada iyileşmişken, yükleme suratlarında değerli bir değişiklik gözlenmedi.

Verizon ağı, iPhone 14 Pro’nun ortalama 195.83Mbps indirme suratına rağmen iPhone 15 Pro’nun 243.06Mbps ortalamayla %24’lük bir artış gösterdiği ile öne çıktı. T-Mobile’de iPhone 15 Pro, %22’lik bir artışla ortalama 5G indirme suratlarında 300.92Mbps’ye ulaştı. AT&T’de ise indirme suratları %14.6 artarak 204.34Mbps ortalamaya erişti.

iPhone 15 Pro, selefine nazaran çok daha süratli 5G dayanağı sunuyor!

Bu artışın nedeni, SpeedSmart’ın belirttiğine nazaran iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerindeki geliştirilmiş modem. Apple, bu aygıtlardaki modem hakkında resmi bir açıklama yapmamış olsa da, SpeedSmart bu Pro modellerin Qualcomm’un Snapdragon X70 modemini kullandığını belirtti. Bu modem üç ana avantaja sahip:

  • Daha düşük güç tüketimi
  • Daha uygun 5G taşıyıcı birleştirme yeteneği
  • Cihazın bir hücre kulesinden daha uzak olduğunda daha güzel bağlantı

Bu avantajlarla birlikte, SpeedSmart’ın testleri iPhone 15 Pro ve Pro Max’in iPhone 14 Pro serisine nazaran %24 daha süratli 5G hızları sunduğunu gösteriyor.

Apple’ın kendi 5G modemlerini geliştirdiği söylentileri ortasında, şirket Qualcomm ile modem tedarik mutabakatını 2026’ya kadar uzattı. Bu, Apple’ın kendi modem teknolojisini birkaç iPhone nesli sonra tanıtacağı manasına geliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar