Pazar, Şubat 5, 2023
Google search engine
Ana SayfaYapay Zekaİş Birlikçi Robot Periyodu Başlıyor

İş Birlikçi Robot Periyodu Başlıyor

Yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımları ile müşterilerine özel anahtar teslim çözümler sunarak kendi kendine yeten bir gelecek yaratma amacıyla 2008 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında birçok başarılı projeye imza atan Kontrolmatik Teknoloji, 2016’dan beri üzerinde çalıştığı kolaboratif robotların geliştirilmesi projesinde sona geldi. Söz konusu robotun ilk prototipini üreten Kontrolmatik Teknoloji; 2023 yılının ilk yarısında seri üretime geçeceğini, ikinci yarısında ise satışa hazır hale geleceğini duyurdu.

İnsanlar ile kıyaslandığında tekrar yapma yeteneği ve aktif çalışma süresinin ön plana çıktığı kolaboratif robotun, 7 gün 24 saat aynı hareketi hatasız bir şekilde ve aynı performansta defalarca tekrar edebildiği gözleniyor. Bu hız ve tekrar yapma yeteneğinin; üretim verimliliğini artırması, hatalı imalatları azaltması ve tesislerin yüksek kalitede stabil üretim yapmasına olanak sağlaması hedefleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: İş Birlikçi Robot Periyodu Başlıyor 1

Kolaboratif robot teknolojileri ve robotik ürün geliştirecek

Kolaboratif robotlarda seri üretime geçecek ilk yerli firmalardan biri olmaktan gurur duyduklarını belirten Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, “Şu ana kadar ARGE aşamasında ya da prototip ürün imalatlarında benzer çalışmalar yapıldı. Ancak kolaboratif robotların seri üretime geçecek ilk yerli firmalardan biri biz olacağımız için çok gururluyuz. Bu çalışmada yazılımı da kendi mühendisliğimizle geliştirdiğimiz için ülkemizde çok ciddi bir know-how oluşturuyoruz. Seri imalat ile birlikte sadece kolaboratif robot değil aynı zamanda robot teknolojileri de geliştireceğiz. Bununla birlikte yazılım ve robota ek olarak alternatif robotik ürün geliştirmelerimiz de olacak. Bu da robotik sektöründeki diğer çalışmaları hızlandırarak, katma değeri daha yüksek alternatif sonuçlar almamızı sağlayacak” diye konuştu.

Kolaboratif robotun birçok alanda yetkinliği bulunuyor

Kolaboratif robot (Cobot) olarak tanımlanan ve proseslerde insanlarla birlikte uyumlu çalışması için dizayn edilen kolaboratif robotumuz, birden fazla sektöre çözüm üretmesi hedefleniyor. AR&GE ve tasarım süreçlerinde birçok kriter üzerinde durulan kolaboratif robotun, tüm proseslere uygun olacak şekilde üretilmesi planlanıyor. Öncelikli olarak, tüm üretim hatlarında, gıda, tarım, sağlık ve dijital fabrikalarda yer alarak insanlarla omuz omuza toplam üretim verimliliğini artıracak şekilde çalışması planlanan kolaboratif robotun; üretim, montaj, seç & yerleştir (pick & place), paketleme, kaynak, zımpara, boya, polisaj, hat besleme gibi daha birçok alanda yetkinliği bulunuyor.

“Kolaboratif robot ile endüstrinin kolu kanadı olacağız”

Kolaboratif robot yurt içinde doğrudan veya entegratör çözüm ortakları üzerinden satılacağını söyleyen Sami Aslanhan, “Yurt dışında ise bayilik ve dış satış yoluyla müşterilere ulaşacağız. Bununla ilgili hem satış hem de satış sonrası servis çalışmalarımız devam ediyor. Birlikte çalışacağımız paydaşları da ara ara geliştirme süreçlerine dahil ediyor, onlardan gelen yorumları dinliyor ve ürünümüzü sürekli geliştiriyoruz. Bu çözümümüz ile endüstrinin kolu kanadı olacağımıza inanıyoruz,” diye konuştu.

Seri üretimin yapılacağı fabrikanın yılsonundan önce tamamlanmasını öngördüklerini ifade eden Aslanhan, seri imalat altyapısı oluşturulması için gerekli makine yatırımı için anlaşmalar yapıldığını ve 2023’ün ilk yarısında ön seri üretime başlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kolaboratif robot 6 eksenini bağımsız hareket ettirebiliyor

Tasarlanan robotun 6 eksenini bağımız şekilde hareket ettirebildiğinin altını çizen Aslanhan, “Robotumuzun her ekseninin içinde özel tasarım servo motorlar ve yüksek hassasiyetli dişliler bulunmaktadır. Bu motorlar kendi tasarladığımız yazılım aracılığı ile uygun hesaplamalar yapılıp kontrol edilmektedir. Yazılımı da kendimiz geliştirdiğimizden, kolaboratif robotlarımız farklı sektörlerdeki farklı uygulamalara kolaylıkla adapte edebileceğiz. Türkiye’de hem üretici hem de yazılım firması olarak tek noktada çözüm üreteceğimizden, müşterilerimizin sırtından çok ciddi bir yük alacağız,” diye konuştu.

Kolaboratif robot (Cobot) ile cari açığın azaltılmasına katkı sağlanacak

Robotun kullanılacağı sektörlere sunacağı katkıyla ilgili konuşan Sami Aslanhan, “Yerli olmanın avantajı ile maliyet olarak çok daha ulaşılabilir bir fiyat politikası izleyeceğiz. Hızlı ve esnek üretim, üretim hassasiyeti ve kalite standardizasyonu, operatör hatalarının telafisi, operatör kaynaklı performans kaybının önüne geçilmesi, iş çeşitliliğine hızlı uyarlanma esnekliği gibi birçok konuda ilgili sektöre katkı sağlamasını hedefliyoruz. Ülkemizde robotların büyük bir pazar olduğunu biliyoruz ve alternatif çözümlerin yabancı kaynaklı olduğunu göz önüne aldığımızda projemiz ile cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Hali hazırda birçok benzer ürün yurtdışından ithal ediliyor. Üreteceğimiz kolaboratif robotumuzla ithalatı azaltırken, ihracatı artıracağız. Böylece ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz,” dedi.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar