Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaKAAN'ın Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı

KAAN’ın Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı

Geçtiğimiz günlerde, TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın (MMU) isminin ne olacağı belli olmuştu. Yapay zekâ desteği gibi bazı dikkat çeken özelliklere sahip olan uçağa “KAAN” ismi verilmişti. Uçağın, Aralık 2023’te ilk uçuşunu yapacağı belirtilirken TSK envanterine ise 2028 yılında gireceği belirtilmişti.

KAAN, 1 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtılmıştı. Erdoğan, TUSAŞ tesislerinde gerçekleşen tören sonrasında ise uçağın kokpitine oturmuştu. İşte bu sırada çekilen bir fotoğraf, sosyal medyada gündem oldu.

Kokpit kapağının paspas sapıyla tutulduğu iddia edildi

İnanç Can Çekmez: Kaan'In Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı 1

Sosyal medyada dolaşan fotoğrafta, uçağın kokpit kapağının bir çubukla tutulduğu görülebiliyor. Birçok kullanıcı, bu çubuğun bir “paspas sapı” olduğunu iddia ederek paylaşımlar yapmaya başladı. Ancak Teyit.org tarafından paylaşılan bir rapor, bunun gerçek olmadığını gösterdi.

Teyit’in incelemesi, paspas sapı olduğu söylenen şeyin tedbir için kullanılan bir demir çubuk olduğunu gösterdi

İnanç Can Çekmez: Kaan'In Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı 3

Teyit’in raporuna göre fotoğrafta görülen metal çubuk, “hold open rod” olarak adlandırılıyor ve havacılıkta büyük ve ağır cisimlerin kapılarını tutmak için kullanılıyor. Bir güvenlik önlemi olan bu çubuğun, genellikle askeri araçlarda kullanıldığı da belirtiliyor. Bu da gündem olan görseldeki şeyin paspas sapı yerine kazaları önlemek için yerleştirilen bu tarz bir demir çubuk olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Teyit, savunma sanayii konusunda deneyimli insanlara ulaşarak da durumu doğruladığını belirtti. Buna göre, bu durumda olduğu gibi uçağın kanopisinin uzun süre açık kalması gereken durumlarda tedbir için bu hidrolik kolun tercih edilebiliyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar