Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaMobilXiaomi ve Huawei davalık oldu

Xiaomi ve Huawei davalık oldu

Akıllı telefon piyasasındaki ağır rekabet, teknoloji devlerini birbirleriyle uğraş etmeye yönlendiriyor. Vivo, Apple, Samsung, Oppo, Huawei ve Xiaomi üzere önde gelen markalar, rakiplerini geride bırakmak için yeni teknolojiler ve eserler geliştirerek müşterilerinin ilgisini çekmeye çalışıyorlar. Lakin, rekabet yalnızca satışlarla sonlu kalmıyor, bu devler ortasında sık sık mahkeme davaları da görülüyor. Son olarak, Çin’de bir patent davası gerçekleşti ve Xiaomi, Huawei’nin panoramik görüntüleme patenti geçersiz kılma talebinde bulundu.

CNIPA’nın açıklamasına nazaran, Xiaomi, Huawei’nin “ZL201380073251.6” başlıklı “Panoramik manzaralar elde etmek için bir formül ve terminal” başlıklı patentinin geçersiz kılınması için bir talepte bulundu. Bu gelişme kimseyi şaşırtmadı zira daha evvel CNIPA, Huawei’nin dört patenti ihlal ettiği teziyle Xiaomi’ye karşı dava açtığını açıklamıştı. Huawei’nin tartışmalı patentleri, taşıyıcı birleştirmesi sırasında denetim sinyali, geri bildirim sistemleri, panoramik manzara yakalama ve taşınabilir terminal için bir kilit ekranı için yol ve aygıtları içerir.

Xiaomi, iki şirketin de patent lisanslama konusunda faal olarak müzakere yaptığını ve mutabakata varmak için arabuluculuk düşündüklerini belirtti. Fikri mülkiyet lisanslama ve iş birliğinin yeniliği ve kamu çıkarını teşvik ettiğine inanıyorlar. Ayrıyeten, Xiaomi, Çin’in fikri mülkiyet müdafaa sisteminin altını çizerek, çeşitli tahlil düzenekleri sunan idari ve yargısal arabuluculuk dahil olmak üzere tahlil yolları olduğunu belirtti.

Xiaomi ve Huawei davalık oldu

Ancak, iki şirket ortasındaki müzakereler başarısız oldu ve görünüşe nazaran uyuşmazlıklarını ileride mahkemeye taşıyacaklar. Patent davaları dünya genelinde uzun periyodik süreçler olma eğilimindedir, bu nedenle Çin’deki yasal süreçler hakkında kesin bir bilgi vermek zordur.

Özetle, rekabetin ağır olduğu akıllı telefon piyasasında, patent davaları teknoloji devleri ortasında sık sık görülmektedir. Xiaomi, Huawei’nin panoramik görüntüleme patenti geçersiz kılma talebinde bulunarak, iki şirket ortasındaki müzakerelerin başarısız olduğunu gösterdi.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar