Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaDonanımMediaTek Qualcomm karşısında bir birincisi başardı

MediaTek Qualcomm karşısında bir birincisi başardı

2010’ların civarında bir akıllı telefon meraklısıydıysanız, Mediatek takviyeli Android akıllı telefonlar, Snapdragon takviyeli Android telefonlara kıyasla daha uzun vadeli yazılım dayanağı sunamama konusunda bir ün kazanmıştı. Bu durum, Android platformunda geliştiricilere Snapdragon yonga setlerinin daha açık erişimli olmasından kaynaklanıyordu. Sonuç olarak, 2010’ların başlarında Snapdragon aygıtların 2 yahut 3 yıl takviye aldığını görebilirken, MediaTek aygıtlarında bu mühlet yalnızca 1 yahut 2 yıl olmuştu.

Ancak, 2023’te, Mediatek takviyeli Android amiral gemileri, Snapdragon dayanaklı amiral gemileriyle eşleşebilir yahut hatta daha uzun yazılım dayanağı sunabilir. Xiaomi, geçen ay piyasaya sürdükleri iki amiral gemisi akıllı telefon ile bu durumu gösterdi. Bu üretici, Xiaomi 13T ve Xiaomi 13T Pro ile Xiaomi’dir.

Xiaomi 13T ve 13T Pro, 26 Eylül 2023’te piyasaya sürüldü ve Xiaomi, her iki modelin de 4 yıl ana Android OS güncellemesi ve şirketten 5 yıl Android güvenlik güncellemesi alacağını vaat etti. Fakat, güncelleme vaadinin enteresan yanı, yalnızca Xiaomi 13T serisi için geçerli olması ve bu yıl Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemciyle piyasaya sürülen Xiaomi 13 serisi için geçerli olmamasıdır.

MediaTek Qualcomm karşısında bir birincisi başardı

Bilgi vermek gerekirse, Xiaomi 13T ve 13T Pro, sırasıyla MediaTek’in en son Dimensity 8200 Ultra ve Dimensity 9200+ akıllı telefon işlemcileriyle çalışıyor. Bu iki Dimensity işlemci, eksiksiz güç verimliliği ve yüksek verimlilik ününe sahip olan TSMC’nin kesim başkanı 4nm sürecinde üretiliyor; bu süreç iPhone 15’teki Apple’ın A16 Bionic işlemcisinde de kullanılıyor.

Öte yandan, Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro ve Xiaomi 13 Ultra, bu yılın Qualcomm’un amiral gemisi olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 taşınabilir işlemciyle çalışıyor. Fakat üstte bahsedilen üç amiral gemisi modeli yalnızca 3 yıl ana Android güncellemesi ve 5 yıl Android güvenlik güncellemesi alacak.

Kısacası, bu Snapdragon 8 Gen 2 ile çalışan daha evvel piyasaya sürülen Xiaomi 13 serisi, MediaTek dayanaklı Xiaomi 13T ve Xiaomi 13T Pro’dan bir yıl daha az ana Android OS güncellemesi alacak. Bu da MediaTek aygıtlarının Snapdragon aygıtlarına kıyasla daha kısa yazılım dayanağı aldığına dair olan miti çürütüyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar