Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaDonanımMicrosoft, kendine ilişkin birinci AI çipini piyasaya sürüyor

Microsoft, kendine ilişkin birinci AI çipini piyasaya sürüyor

Microsoft, ilk yapay zeka (Yapay ZekaYZ) çipini önümüzdeki ay tanıtmaya hazırlanıyor. Teknoloji yayını The Information’ın raporuna nazaran, bu atak, yüksek talep gören ve kısa müddetliğine tedarikte sorun yaşanan Nvidia’nın grafik süreç ünitesi (GPU) çiplerine olan bağımlılığını azaltma uğraşı olarak görülüyor.

Microsoft’un YZ çipi Athena olarak isimlendirildi ve data merkezi sunucuları için tasarlandı. Bu çipin, Microsoft ve öteki bulut sağlayıcıları tarafından büyük lisan modelleri (LLM) ve öbür YZ uygulamalarını desteklemek için kullanılan NVIDIA’nın amiral gemisi olan H100 GPU ile rekabet etmesi bekleniyor.

The Information, bu yılın Nisan ayında Athena hakkında birinci raporunu yayınladı. Çipin tanıtılması beklenen Microsoft’un Ignite konferansı 14-17 Kasım tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.

Microsoft, kendine ilişkin birinci AI çipini piyasaya sürüyor

Athena’nın geliştirilmesi, YZ çiplerine olan talebin arttığı bir periyoda denk geliyor. Bilhassa LLM’ler, eğitim ve çalıştırma için çok fazla hesaplama gücüne gereksinim duyuyor. Bu nedenle, YZ çiplerinde bir kıtlık yaşanıyor, bu da fiyatların artmasına neden oluyor.

Microsoft takviyeli OpenAI, kendi YZ çiplerini geliştirme mümkünlüğünü da araştırıyor. Kendi YZ çipini geliştirerek, Nvidia ve öbür çip üreticilerine olan bağımlılığını azaltmayı umuyorlar. Bu tıpkı vakitte Microsoft’un maliyetleri azaltmasına ve bulut hizmetlerinin performansını artırmasına da yardımcı olabilir. Google ve Amazon da kendi YZ çiplerini geliştiriyor, bu da YZ çip pazarının süratle büyüyeceğini gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar