Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaBilimNASA'nın asteroid seyahatine başladı! 6 yıl sürecek!

NASA’nın asteroid seyahatine başladı! 6 yıl sürecek!

Gökbilimciler, Psyche olarak da isimlendirilen uzay kayasının, bir vakitler Güneş Sisteminin birinci günlerinde küçük bir gezegenin kısmi çekirdeği olduğunu öne sürdüler. Görünüşe nazaran demir ve nikel açısından varlıklı olan asteroit, bizimki de dahil olmak üzere gezegenlerin oluşumuna dair ipuçları taşıyor olabilir.

Cuma günü, mürettebatsız Psyche uzay aracı, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon Heavy roketiyle saat 10:19’da havalandı. Kaplamalarını muvaffakiyetle fırlatıp roketten ayrıldıktan sonra yer kontrolörleri iki istikametli bağlantı kurdu. Telemetri raporları, uzaya sağlıklı bir biçimde ulaştığını gösteriyor. Misyon nihayet yola çıkmadan evvel çok sayıda gecikmeyle karşı karşıya kalmıştı.

Psyche (asteroid), Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri ortasında bir jenerasyonda güneşin etrafında dönüyor. Araştırmacılar onun %30 ila 60 oranında nikel-demir çekirdekten oluştuğunu varsayım ediyor, bu da onların (olası) bir gezegen çekirdeğine ender bir bakış atmalarına imkan tanıyor.

NASA’nın Psyche uzay aracı, asteroidine gerçek altı yıllık bir seyahate çıkıyor

Uzay aracının Psyche’ye ulaşması yaklaşık altı yıl sürecek. Bu noktada NASA’nın Psyche uzay aracı 26 ay boyunca asteroitin yörüngesinde kalacak ve onu çeşitli aletlerle inceleyecek. Araç, yakından bakmak için kameraları, eski bir manyetik alanı aramak için bir manyetometreyi, yüksek güçlü gama ışınlarını ve nötronları tespit etmek için bir gama ışını spektrometresini ve uzay kayasının yerçekimini haritalamak için bir radyo antenini kullanacak.

Uzay aracı tıpkı vakitte NASA’nın derin uzay bant genişliğini mevcut standart radyo dalgalarına nazaran 100 kat artırabilecek deneysel bir bağlantı metodu olan derin uzay lazer irtibatını de test edecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar