Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaOyunOyun dünyasını sallayan satın almada yeni gelişme: AB’den onay geldi

Oyun dünyasını sallayan satın almada yeni gelişme: AB’den onay geldi

Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almasına onay verdi. AB Komitesi, Microsoft’un oyun konsolu Xbox ile Activision’ın oyunları ortasında “çok az yatay örtüşme” olduğunu ve sürecin “tüketicilerin seçeneklerini çok fazla azaltmayacağını” belirtti.

Yine de Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının bulut oyun hizmetleri ve PC işletim sistemleri üzere alanlarda rekabeti azaltabileceğini ve bu nedenle Microsoft’un birtakım garantiler vermesini istiyordu. Örneğin Microsoft’un rakip bulut oyun servislerine Activision Blizzard’ın oyunlarını lisanslaması gibi kimi kaidelerden bahsedebiliriz. Bu koşullar, Avrupa’daki oyuncuların istedikleri aygıtta ve bulut oyun hizmetinde Activision Blizzard’ın oyunlarını oynamalarına imkan tanıyacak. Microsoft ise, Activision’ın oyunlarını öbür platformlarda da sunmaya devam edeceğinin garantisini esasen veriyordu.

Tabii ki bu onay, Microsoft’un önündeki mahzurların bittiği manasına gelmiyor. İngiltere Rekabet ve Piyasa Yönetimi (CMA), muahedeyi geçtiğimiz haftalarda veto etmişti. Ayrıyeten ABD Federal Ticaret Komitesi da muahedeyi incelemeye devam ediyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması, oyun bölümünde büyük bir değişime yol açabilir. Activision Blizzard, Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch üzere tanınan oyunların sahibi. Microsoft ise Xbox ve Game Pass üzere oyun platformlarının yanı sıra Halo, Minecraft, Forza üzere oyunların da üreticisi. Muahede ile en sonunda gerçekleşirse Microsoft, oyun pazarındaki en büyük üçüncü güç haline gelecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar