Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaYazılımDünya Sıhhat Örgütü, yapay zeka kullanımı konusunda uyardı

Dünya Sıhhat Örgütü, yapay zeka kullanımı konusunda uyardı

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünya Sıhhat Örgütü, Yapay Zeka Kullanımı Konusunda Uyardı 1 Bilhassa ChatGPT üzere üretken yapay zeka araçlarının giderek yaygınlaşması birtakım sanayileri derinden etkilemeye başladı. Bunun yanında bu AI araçlarının “halüsinasyon” görme sorunu ise yanlış bilgi üretimine neden oluyor. Bu bağlamda Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), bugün yaptığı açıklamada yapay zekanın kamu sıhhat hizmetleri için kullanılmasında dikkatli olunması çağrısında bulundu.

DSÖ, yapay zekalardan endişeli

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünya Sıhhat Örgütü, Yapay Zeka Kullanımı Konusunda Uyardı 3 DSÖ, yapay zekanın potansiyeli konusunda istekli olduğunu belirtmekten çekinmiyor. Lakin Örgüt, sıhhat bilgilerine erişimi uygunlaştırmak, bir karar dayanak aracı olarak ve teşhis sürecini uygunlaştırmak için yapay zekanın nasıl kullanılacağı konusunda telaşları olduğunu söyledi.

DSÖ yaptığı açıklamada, yapay zekayı eğitmek için kullanılan dataların önyargılı olabileceğinin altını çiziyor. Bu bilgiler ışığındaysa yapay zekanın aldatıcı yahut yanlış bilgiler üretebileceğini ve modellerin dezenformasyon üretmek için berbata kullanılabileceği belirtiliyor. Öte yandan BM sıhhat kuruluşu, ChatGPT üzere oluşturulan büyük lisan modeli araçlarının (LLM) insan refahını ve halk sıhhatini korumak için kullanılmasının risklerini değerlendirmenin “zorunlu” olduğunu söyledi.

Esasında DSÖ ve BM’nin sıhhat kolu telaşlarında son derece haklı. Mevcut üretken yapay zeka araçlarının “halüsinasyon” görme, yani bir şeyleri uydurmaya yatkın oldukları bilinen bir gerçek. Bu nedenle bir bilgiyi yanlış vermekle bir arada bu araçların büsbütün uydurma bir bilgi vermesi de olası. 

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar