Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaDonanımPCIe Gen 5 SSD’lerde ısınma sorunu büyüyor, HDD performansına geriliyor

PCIe Gen 5 SSD’lerde ısınma sorunu büyüyor, HDD performansına geriliyor

Şinasi Kaya: Pcie Gen 5 Ssd’lerde Isınma Sorunu Büyüyor, Hdd Performansına Geriliyor 1 SSD dünyasına yeni bir soluk getirmesi beklenen PCIe Gen 5 teknolojisi ne yazık ki problemlerle boğuşuyor. Performans çıtasının yükselmesi ile birlikte gürültüden çok ısınmaya kadar farklı problemler ortaya çıkmaya başladı.

PCIe Gen 5 SSD almak mantıklı mı?

İlk olarak Japonya’da piyasaya çıkan Gen 5 SSD modelleri Corsair ve Micron üzere markalar sayesinde küresel çapta da bulunabilir hale geldi. Haliyle gerçek kullanım testleri de internete düştü. Birinci modeller pek iç açıcı değil.

Geçtiğimiz aylarda Japon CFD Gaming markasına ilişkin Gen 5 SSD şoförünün fan suratının arttığı ve haliyle gürültülü çalıştığı gündeme gelmişti. Corsair MP700 modelinin ise çok ısınma sonrasında denetimciyi kapattığı ve bilgisayarın mavi ekrana gittiği ortaya çıkmıştı.

Micron Crucial T700 modeli ise en azından mavi ekran vermemek için farklı bir yol izliyor. Denetimcinin suratını düşürerek ısınmayı engellemeye çalışıyor. Bu durumda ise data transfer suratları 100MB/s düzeyine kadar düşüyor.

Aslında burada sorunun kaynağı Phison E26 denetimcisi. 86 dereceye ulaştığında güvenlik yazılımları farklı tahlilleri devreye sokmak zorunda kalıyor. Bu bakımdan kesinlikle Gen 5 SSD modellerinin entegre soğutma tahlilleri ile tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Öteki taraftan oyuncu ve profesyonel dizüstü modellerinde bir problem olmasa da inceliğe değer veren dizüstü modellerinde bu problemler can sıkıcı olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar