Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaDonanımQualcomm Snapdragon 8 Gen 3'ün AnTuTu puanları herkesi şaşırttı

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3’ün AnTuTu puanları herkesi şaşırttı

Qualcomm’un yeni kuşak amiral gemisi taşınabilir yonga seti Snapdragon 8 Gen 3’ün bu ay sonunda duyurulması bekleniyor. Yeni bir sızıntıya nazaran bu çip, öncülü Snapdragon 8 Gen 2‘yi değerli bir farkla geride bırakacak.

Tanınmış duyumcu Digital Chat Station, Snapdragon 8 Gen 3‘ün AnTuTu benchmark testindeki performans sonuçlarını sızdırdı. Duyumcuya nazaran, bu yeni çip toplamda 2 milyon puan alarak Snapdragon 8 Gen 2’nin aldığı 1.6 milyon puandan daha yüksek bir sonuç elde etti.

Performanstaki en büyük artış, GPU tarafında gözlemleniyor. Snapdragon 8 Gen 3’ün, AnTuTu GPU testinde Snapdragon 8 Gen 2‘ye nazaran %40 daha yeterli bir performans sunduğu belirtiliyor. 8 Gen 3 GPU testinde 840 bin puan alırken, 8 Gen 2 ise 600 bin puan aldı.

Snapdragon 8 Gen 3‘ün, bu kıymetli performans artışından sorumlu olabilecek yeni Adreno 750 GPU ile çalıştığı bekleniyor. Bu, taşınabilir oyuncular için yeterli bir haber zira bu durum, yaklaşan amiral gemisi akıllı telefonlarda daha etkileyici oyun performansı göreceğimiz manasına geliyor.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3’ün AnTuTu puanları herkesi şaşırttı

Snapdragon 8 Gen 3’ün GPU performansı etkileyici olmasına karşın, CPU performansı bu kadar dikkat alımlı değil. Duyumcuya nazaran Snapdragon 8 Gen 3, CPU testinde 440 bin puan alarak Snapdragon 8 Gen 2′ye nazaran yalnızca %15,7 daha yüksek bir sonuç elde etti.

Ancak bu erken benchmark sonuçlarını dikkate alırken Snapdragon 8 Gen 3’ün kesin performansının farklı olabileceğini unutmamak gerekir. Ayrıyeten, benchmarkta test edilen Snapdragon 8 Gen 3‘ün, LPDDR5X RAM’den daha süratli ve verimli olan yeni bir RAM çeşidi olan LPDDR5T RAM ile donatıldığına dikkat çekiliyor.

Ancak Snapdragon 8 Gen 3 ile gelecek ticari akıllı telefonların LPDDR5T mi yoksa LPDDR5X RAM ile mi gelip gelmeyeceği şimdi aşikâr değil. Şayet LPDDR5X RAM ile gelirse, Snapdragon 8 Gen 3’ün gerçek dünya kullanımındaki performansı benchmark sonuçlarından biraz daha düşük olabilir.

Snapdragon 8 Gen 3 için erken benchmark sonuçları umut verici görünüyor, lakin Snapdragon 8 Gen 2’den ne kadar daha düzgün performans göstereceği konusunda kesin bir şey söylemek için şimdi erken. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ü 24 Ekim’de duyurması bekleniyor, bu nedenle yakında daha fazla bilgi edineceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar