Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaBilimRusya'nın "politik trolünden" bir acayip sav daha: ABD, aslında Ay'a hiç inmedi!

Rusya’nın “politik trolünden” bir acayip sav daha: ABD, aslında Ay’a hiç inmedi!

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’un eski lideri ve garip açıklamalarıyla ünlü olan Dmitry Rogozin, ABD’nin Ay’a birinci inişiyle ilgili birtakım komplo teorilerini paylaşarak dikkatleri Ukrayna’nın işgalinden farklı bir noktaya taşımaya çalışıyor.

Neredeyse her açıklamasında kışkırtıcı bir nokta bulunan siyasetçi, Telegram’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın başbakan yardımcısıyken, 1969’da NASA’nın Ay’a inişinin resmi ispatını istediğini söyledi, lakin görünüşe nazaran sadece kozmonot Alexei Leonov’un yazdığı bir kitabın bir kopyasını aldı.

Başkan Vladimir Putin 2018’de kendisine Roscosmos’ta en üst durumu verdiğinde, tekrar birebir mevzuyu gğndeme getirdi; lakin “NASA ile kutsal işbirliğini” baltalamakla suçlandı.

Ve artık, yeni açıklamalarında “Ayrıca, üst seviye bir yetkiliden de şüphelerimle beni ‘uluslararası durumu kötüleştirmekle’ suçlayan kızgın bir telefon aldım” dedi ve devam etti: “Geçtiğimiz yüzyılın 60’larındaki teknolojik gelişme seviyesindeki ABD’nin şu anda hala yapamadıklarını nasıl yaptığı çok kuşkulu bir durum.

Rogozin’in birinci vukuatı bu değil

Rogozin’in kuşkulu geçmişine bakıldığında, son kışkırtıcı yorumlarının dezenformasyon yayma ve önde gelen komplo teorilerinden yararlanma teşebbüsü olduğu iddia edilebilir.

2020’de yapılan bir anket, Ay’a inişin gerçek olduğuna dair sunulan delillere karşın, Rusların neredeyse yarısının 1969’daki aya inişlerin ABD hükümeti tarafından düzenlenen bir aldatmaca olduğuna inandığını gösterdi. Rogozin’in değişik bir gerçeklik görüşüne sahip olduğu ve yaptığı tuhaf açıklamalar ile bir tıp ünlü, makûs şöhretli “politik trol” olarak tanındığını da unutmamakta yarar var.

2018’de Rogozin, Venüs’ün üst atmosferinde fosfin keşfine, gezegenin aslında Rusya’nın mülkü olduğunu öne sürerek cevap vermişti: “Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğuna inanıyoruz. Ülkemiz, Venüs’e muvaffakiyetle ayak basan birinci ve tek ülke oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini izleyen yaptırımlara karşılık olaraksa Rogozin, Rusya’nın Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) çekileceği istikametinde tekrar tekrar tehditlerde bulundu ve bunun ABD, Avrupa, Çin ve Hindistan üzerine ölümcül bir inişle sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Hatta UUİ’nin Rus modüllerini ayırmakla ve ABD’li astronot Mark T. Vande Hei’yi uzayda mahsur bırakmakla tehdit etti. Lakin, provokasyonlarının birçok üzere, bunun da boş bir tehdit olduğu ortaya çıktı ve Roscosmos, süratli bir açıklama yaparak memleketler arası ortaklarına kimsenin geride kalmayacağına dair teminat verdi.

Rogozin, Temmuz 2022’de Roscosmos’taki rolünden alındı ve o vakitten beri vaktinin birçoklarını Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin alevlerini körükleyerek geçirdi. Son argümanı önde gelen bir uzay araştırma örgütünün eski liderinden gelen bomba üzere görünse de, söylediği rastgele bir şeyi sorgulamadan kabul etmek katiyen büyük bir yanılgı olur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar