Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDonanımSamsung, Parmak İzi ve Tansiyon Sensörlü OLED Ekran Tanıttı

Samsung, Parmak İzi ve Tansiyon Sensörlü OLED Ekran Tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un ekran birimi olarak çalışmakta olan Samsung Display, düzenlediği bir etkinlikte dikkat çekici ürünler tanıttı. Bunlardan bir tanesi de yeni bir OLED ekrandı. Samsung, yeni OLED ekranına bir ekranda olmasını beklemeyeceğimiz özellikler entegre etti.

Samsung Display tarafından üretilen yeni OLED ekran, sahip olduğu yerleşik parmak izi okuyucu sensör ile tansiyon ve stres ölçümü yapabiliyor. Burada şunun altını çizelim; bu ekran kendinden parmak izi okuyucu sensöre sahip. Yani akıllı telefonlarda gördüğümüz, ekranın altına yerleştirilen parmak izi okuyucu sensörden bahsetmiyoruz. Samsung Display’in yeni teknolojisi, dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Karşınızda Samsung’un kendinden parmak izi okuma sensörlü OLED ekranı

Şinasi Kaya: Samsung, Parmak İzi Ve Tansiyon Sensörlü Oled Ekran Tanıttı 1

Son teknoloji OLED ekran, her pikselinin alt kısmında ışık algılama teknolojisi içeriyor. Bu da bu OLED ekranı daha da benzersiz yapıyor. Öyle ki bu ekran sayesinde birden çok parmakta aynı anda tansiyon ve stres ölçümü yapılabilecek. Ekranla ilgili açıklamalarda bulunan bir Samsung Display çalışanı şöyle konuştu: Bir kişinin kan basıncını en doğru şekilde ölçmek için, her iki kolun tansiyonunu ölçmek gerekir. OLED ekranımız, her iki elin parmaklarını aynı anda algılayarak mevcut giyilebilir cihazlardan daha doğru sağlık bilgileri sağlar.

Samsung Display’in yeni OLED ekranı, akıllı telefon ve tablet gibi ürünlere entegre edilebilecek şekilde tasarlandı. Bunun birkaç avantajı var. Ekranın kendinden parmak izi okuyabiliyor olması, ikinci bir sensöre duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Böylelikle maliyetler düşmüş olacak. Öte yandan; ikinci sensörün telefon içinde belirli bir alanı kaplamasına da gerek kalmayacak. Böylelikle yerden tasarruf da sağlanmış olacak. Samsung’un yeni OLED ekranını bir gün akıllı telefonda görüp görmeyeceğimiz, şimdilik sır.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar