Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaİnternetStarlink'in uydu hücresel hizmeti 2024'te başlayacak

Starlink’in uydu hücresel hizmeti 2024’te başlayacak

Sonunda sistem “karada, göllerde yahut kıyı sularında nerede olursanız olun iletileşmeye, arama yapmaya ve gezinmeye her yerde erişim sağlayacak” ve LTE standardı aracılığıyla IoT aygıtlarına bağlanacak.

Starlink, birinci olarak geçtiğimiz ağustos ayında “Coverage and Above and Beyond” etkinliğinde duyurulan projede T-Mobile ile iştirak kurdu. İşbirliği, T-Mobile’ın 5G spektrumunun bir kısmını Starlink’in ikinci kuşak uyduları tarafından kullanılmak üzere ayırdığını gösteriyor; Starlink ise T-Mobile telefonlarının uydu ağına erişmesine müsaade verecek ve cep telefonu servis sağlayıcısına Amerika Birleşik Devletleri’nin “neredeyse tam kapsama alanını” sağlayacak.

Starlink’in uydu hücresel hizmeti 2024’te başlayacak

4.265 uydudan oluşan mevcut takımyıldızı yeni hücre servisiyle uyumlu değil, bu nedenle Starlink’in önümüzdeki birkaç yıl içinde gerekli eNodeB modemi heyeti olarak büsbütün yeni bir mikrosat serisi başlatması gerekecek. Daha fazla uydu fırlatıldıkça ek ses ve bilgi özellikleri kullanıma sunulacak.

Yalnızca iletileşmeye yönelik bir uydu hizmeti olan Direct-to-Cell, iOS 14’teki Uydu aracılığıyla Acil SOS özelliği ve Iridium’u kullanarak yörüngeden Android telefonlara metin gönderen Qualcomm’un rakibi Snapdragon Satellite ile Apple’la çabucak rekabet edecek. Mart etkinliğinde Lynk Küresel CEO’su Charles Miller, gelişmekte olan bu pazarda rekabetin şiddetli olmasının beklendiğini belirterek, uydu hücresi hizmetinin potansiyel olarak “uydudaki en büyük kategori” olabileceğini savundu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar