Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaOyunMicrosoft sonunda Activision'u satın alıyor!

Microsoft sonunda Activision’u satın alıyor!

Düzenleyici, Microsoft’un bulut oyun haklarını Ubisoft’a satma imtiyazını “rekabeti teşvik edecek ezber bozan bir hamle” olarak nitelendirdi.

Son büyük mahzurun de ortadan kalkmasıyla, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), şirketlerin oyun tarihindeki en büyük birleşmeyi tamamlamasının önünü büyük ölçüde açtı. Bu hareket, gözlemcinin eylül ayında şirketin revize edilmiş birleşme muahedesinin “önceki telaşları büyük ölçüde giderdiğini ve muahedenin netleşmesine kapıyı açtığını” söylemesinin akabinde zati bekleniyordu.

Nisan ayında CMA, bunun Microsoft’u bulut oyun alanındaki bir oyuncuya karşı fazla baskın hale getireceği inancı nedeniyle muahedeyi engellemişti. Lakin muahedenin gerçekleşmesini engelleyen öteki domino taşları düşerken CMA, Microsoft’a tasalarını çözmesi için ikinci bir talih verdi. Şirketler, CMA ile işleri düzeltmeleri için kendilerine vakit tanımak gayesiyle birleşme mutabakatını üç ay uzattı.

Microsoft sonunda Activision’u satın alıyor!

Microsoft daha sonra gözlemciye, birleşme gerçekleşirse Activision Blizzard oyun yayın haklarını Ubisoft’a satmasını sağlayacak değiştirilmiş bir mutabakat sundu. Ubisoft daha sonra mevcut oyunlar ve Activision Blizzard’ın önümüzdeki 15 yıl içinde yayınlayacağı öbür oyunlar için kalıcı olarak bulut yayın haklarını yönetecek.

CMA’nın özgün anlaşmayla ilgili kaygıları göz önüne alındığında Microsoft, imtiyazın düzenleyicinin tasalarını çözecek kadar kıymetli olacağını umuyordu. Açıkçası tam olarak bu türlü oldu. Lakin yeniden degeriye değerli bir potansiyel pürüz kaldı. Federal Ticaret Komitesi (FTC), muahedeye itiraz etme teşebbüsünde ilerliyor. Bu efor Microsoft’un satın almayı kapatmasını engellemeyecek lakin FTC’nin şirketi Activision Blizzard’ın bir kısmını yahut tamamını elden çıkarmaya zorlama ihtimali var.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar