Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla'ya Çin'de büyük şok: Koltuğu kaybetti

Tesla’ya Çin’de büyük şok: Koltuğu kaybetti

Çin’in elektrikli araç (EA) pazarı hiç olmadığı kadar güçlü. Yerli şirket Li Auto, bu alandaki öncülüğünü sürdürüyor. Amerikalı dev Tesla ile sık sık kıyaslanan bu Beijing merkezli EA üreticisi, Eylül ayında 36,060 araç teslimatıyla rekor bir muvaffakiyete imza attı. Bu, bir evvelki aya nazaran %3.3’lük bir artışı ve yıllık bazda inanılmaz bir %212.7’lik artışı temsil ediyor.

Tesla’nın başlattığı fiyat savaşının sona erdiği Mayıs ayı olsa da, tesiri hâlâ devam ediyor. İndirimleri bekleyen Çinli tüketiciler artık yerli markalara, bilhassa Li Auto ve BYD’ye yöneliyor. Bilhassa Li Auto, bu beklenen talebi yakalama konusunda epey başarılı oldu ve yalnızca üçüncü çeyrekte 105,108 araç teslim ederek geçen yılın sayılarına nazaran %296.3’lük bir artış gösterdi.

Tesla’ya Çin’de büyük şok: Koltuğu kaybetti

Ancak muvaffakiyet yalnızca sayılarla sonlu değil. Li Auto, kullanıcı tecrübesinde avantaj sağlamak emeliyle Li L serisi için hava yoluyla bir yazılım güncellemesi yayınladı. Ek olarak, şirket, elektrikli araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak için ülke genelinde 100’den fazla üstün şarj istasyonu kurmayı başardı.

Ancak Çin’in EA pazarındaki herkes için her şey yolunda gitmiyor. Başka büyük oyuncular olan Xpeng ve Nio da âlâ sonuçlar elde ediyor olsalar da, Li Auto’nun ivmesini muhafaza konusunda tıpkı başarıyı gösteremediler. Nio, Eylül ayı teslimatlarında Ağustos ayına nazaran %19’luk bir düşüş yaşadı. Xpeng’in yeni SUV modeli G6 ise geçen ayda %41’lik bir satış düşüşü yaşadı.

CEO Xiang Li, muvaffakiyetlerini “tarihi başarılara” atfetti ve “artan piyasa talebine” karşılık olarak bu başarıyı elde ettiklerini belirtti. Çin hükümeti, sürdürülebilir taşıma yollarını teşvik ederken, Li Auto bu alanda öne çıkmak için hem inovasyonu hem de güvenilirliği sunuyor. Çin’in süratle değişen EA sahnesinde Li Auto’dan daha fazlasını bekleyebiliriz.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar