Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaX, etkileşimi ve geliri artırabilmek için içerik oluşturucularına servet ödüyor

X, etkileşimi ve geliri artırabilmek için içerik oluşturucularına servet ödüyor

X platformu, birkaç kısa ay içinde içerik oluşturucularına 20 milyon dolar ödeme yaptı. X’in CEO’su Linda Yaccarino, platformun yaratıcı topluluğuna önemli yatırımını duyurdu. Temmuz ayında başlatılan bu teşebbüs, 500’den fazla takipçisi olan doğrulanmış kullanıcılara, son üç ayda 5 milyon tweet izlenimi elde ederlerse, paylaşımlarına gelen karşılıklardan elde edilen reklam gelirlerinden çıkar elde etme imkanı sunuyor.

X’in sahibi Elon Musk, Temmuz’da yapılan birinci ödemelerin, Şubat ayından itibaren birikmiş çıkarları kapsadığını ve toplamda yaklaşık 5 milyon dolar olduğunu belirtti. Bu ödemelerdeki süratli artış, programı benimseyen içerik oluşturucuların sayısında süratli bir artışı ya da platformda reklam izlenimlerinde bir patlamayı işaret ediyor. Kullanıcılar artık tweet’lerinde etkileşimi teşvik etmek için teşvik ediliyor, bu da tesirli tartışmaları teşvik etme eğilimine işaret ediyor.

X, etkileşimi ve geliri artırabilmek için içerik oluşturucularına servet ödüyor

Musk’ın sahipliğinde X’in dönüşümü dramatikti. Bir vakitler yalnızca bir mikroblog hizmeti olan X, artık “Her Şey Uygulaması” olarak isimlendirilen bir platforma dönüştü. Bu dönüşümün merkezinde, kullanıcılara içerik oluşturucu olma fırsatı tanıyan yeni bir yaklaşım bulunuyor. Gelir paylaşım modeli yalnızca içerik oluşturucular için değil, tıpkı vakitte reklamcılar için de platformu cazip kılıyor. Reklamcılar artık, etkileyici içerik aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatına sahip.

Programa katılmak için X kullanıcılarının, son üç ayda paylaşımlarında 5 milyon organik izlenim ve en az 500 takipçiye sahip Premium yahut Doğrulanmış Kuruluşlara abone olması gerekiyor. Bu program kapsamında para kazandırılan reklamlar, içerik oluşturucuların paylaşımlarına gelen karşılıklarda gösterilenlerdir.

Ancak X‘in bu teşebbüsü kısıtlamalarla gelir. İnançlı ve olumlu bir ortamı sürdürmek için X, cinsel içerik, şiddet, hata, kumar, uyuşturucu, alkol ve uydurma şemalara ait içerikleri yasaklar. Ayrıyeten, içerik oluşturuculara ilişkin olmayan telif hakkıyla korunan içerik para kazandırılamaz.

Bu atılım, X‘in tarihî olarak kullanıcı takipçiliğini maddi çıkarlara dönüştürmekte zorlandığı gerçeğiyle keskin bir tezat oluşturuyor. İçerik oluşturucularına içeriklerini para kazanma fırsatı tanıyarak ve etkileyici etkileşimleri teşvik ederek X, kullanıcılar, reklamcılar ve platform için kazan-kazan durumu yaratıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar