Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBilimTheranos davasında değerli bir adım atıldı

Theranos davasında değerli bir adım atıldı

Bu, Theranos’un testlerinin yanılgılı olduğu ortaya çıkmadan ve iki şirket ortasında acı bir ayrılığa yol açmadan önceydi. Bloomberg’e nazaran Walgreens, Arizona ve Kaliforniya’daki merkezleri aracılığıyla yanlışlı Theranos kan testleri alan müşterilerin açtığı toplu davayı sonuçlandırmak için 44 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Her iki tarafın avukatları, ABD bölge yargıcının davanın mahkemeye götürülmesi talimatını vermesinin akabinde muahedeye vardılar ve mayıs ayında süreksiz bir uzlaşma için bildirimde bulundular. Bir mahkemenin hala teklifi onaylaması gerekiyor fakat davacıların mahkemeye sunduğu davaya nazaran, şartlar değişmeden kalırsa bu müşteriler cepten ödedikleri zararın yaklaşık iki katını alacaklar.

Theranos davasında kıymetli bir adım atıldı

Dava, Walgreens’i Theranos ile olan paydaşlığı konusunda “kasıtlı olarak kör” olmakla suçladı ve Theranos’un parmak ucu testi formülünden şüphelenmek için uygun bir nedeni olduğunu tez etti. Bloomberg, davacıların avukatlarının Walgreens’in kan testi şirketi tarafından da dolandırıldığını söylerken “güçlü” bir savunma argümanına sahip olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Walgreens, münasebetlerini resmi olarak sonlandırdıktan kısa bir müddet sonra Theranos’u 2016 yılında 140 milyon dolar karşılığında mahkemeye vermişti. Sonunda davayı “tüm savları çözecek” halde çözdüler fakat bu mutabakatla ilgili detaylar açıklanmadı. Theranos’a gelince, şirket artık yok ve şirketin kurucusu Elizabeth Holmes şu anda 29 Aralık 2032 olarak planlanan çıkış tarihiyle hapishanede yatıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar