Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaBilimArtık uçak motorlarını minik robotlar onaracak!

Artık uçak motorlarını minik robotlar onaracak!

Sensiworm (Yumuşak ElektroNics Deri İçeren Robotik Solucan), uçağın içini inceleyen servis operatörleri için “ekstra göz ve kulak seti” misyonu görecek biçimde tasarlandı. GE, yumuşak robotun arıza mühletini en aza indirebileceğini, daha az müdahale gerektiren kontroller gerçekleştirebileceğini ve gelecekte tamiratları kendisinin yapabileceğini söylüyor.

Şirket, Sensiworm’un havacılık ve uzay mühendisliği ve onarımlardaki rolünü, yumuşak robotların minimal seviyede müdahaleci hasta ameliyatlarına nasıl müsaade verdiğiyle karşılaştırıyor. Şirket, “Bu teknolojiler, kanattaki jet motorlarının daha az invazif muayene ve tamiratına imkan vererek aksama mühletini azaltıyor” diye yazdı. GE, solucan gibisi makinenin, operatörlere motorları sökmeden incelemeleri için “neredeyse sınırsız erişim” sağlayabileceğini söylüyor.

Artık uçak motorlarını minik robotlar onaracak!

Bir inç solucanına benzeyen Sensiworm (operatörler tarafından uzaktan denetim ediliyor), dönen rüzgar türbini kanatları da dahil olmak üzere çeşitli motor modülleri üzerinde gezinebiliyor. Engelleri otomatik olarak algılayıp önleyebiliyor, yer çekiminin öbür aletleri durdurabileceği yerlere ulaşabiliyor (vantuz ayakları sayesinde) ve termal bariyer kaplamalarının kalınlığını ölçebiliyor. GE, gaz sızıntılarını bile tespit edebildiğini söylüyor. Şirket, “Yumuşak ve uyumlu dizaynlarıyla, bir jet motorunun her santimini denetleyebiliyor, operatörlerin ekseriyetle denetim ettiği kesimlerin durumu hakkında canlı görüntü ve gerçek vakitli datalar aktarabiliyorlar” diye yazdı.

GE Aerospace, robot solucanı, esnek elektroniklerin geliştirilmesine odaklanan, ABD Ordusu tarafından finanse edilen bir kamu/özel koalisyonu olan SEMI Flex Tech aracılığıyla geliştirdi. GE, solucanın gelişiminin ne kadar ilerlediğini yahut alanda ne vakit kullanılabileceğini açıklamadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar