Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaOtomobilToyota için berbat haber! Üretim durduruldu

Toyota için berbat haber! Üretim durduruldu

Nikkei’nin bildirdiğine göre Toyota, büyük bir tedarikçiye yönelik bir siber saldırının ardından Japonya’daki tüm tesislerinde araç üretimini durdurdu. Toyota küresel web sitesinde, “Yerli bir tedarikçide (Kojima Industries Corporation) sistem arızası nedeniyle, Japonya’daki 14 fabrikada 28 hattın çalışmasını 1 Mart Salı günü askıya almaya karar verdik” dedi.

Kojima, klima sisteminde ve direksiyon simidinde kullanılan bileşenler de dahil olmak üzere hem dış hem de iç parçalar tedarik ediyor. Parçalar etkilenmedi, ancak Kojima’nın Toyota ile iletişim kuramadığı veya üretimi izleyemediği bildirildi.

Toyota için kötü haber! Üretim durduruldu

Meral Erden: Toyota Için Berbat Haber! Üretim Durduruldu 1

Toyota, web sitesinde bir siber saldırıdan bahsetmedi, ancak Kojima sorunu doğruladı. Bir Kojima yetkilisi Nikkei’ye verdiği demeçte, “Bir tür siber saldırıya uğradığımız doğru. Hasarı hala teyit ediyoruz ve birinci önceliğimiz Toyota’nın üretim sistemini mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmak” ifadelerini kullandı.

Kamyon üreticisi Hino Motors ve Daihatsu Motor da dahil olmak üzere diğer iki Toyota ortağının siber saldırıya maruz kaldığı bildirildi. Siber saldırının kökeni, kötü amaçlı yazılımın türü ve diğer ayrıntılar açıklanmadı. Toyota, üretim hatlarını ne zaman yeniden başlatmayı beklediğini söylemedi, ancak Japon hükümetinin soruşturmaya dahil olduğu bildiriliyor.

Konuyla ilgili henüz net bir açıklama ve saldırının boyutuna yönelik ifadeler paylaşılmadı. Toyota’nın üretimi ne kadar süre durdurduğu da belli değil.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar