Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimTully canavarının gizemi çözüldü mü? Bilim insanlarından açıklama var

Tully canavarının gizemi çözüldü mü? Bilim insanlarından açıklama var

Araştırmacılar, Yaklaşık 300 milyon yıl evvel yaşamış torpido biçimindeki gizemli “Tully canavarı” ismiyle anılan tuhaf yaratığın kabuğu olmayan bir salyangoza, çenesi uzayabilen bir solucana yahut kendine ilişkin bir kümesi hak eden, uzun vakit evvel kuşağı tükenen öbür bir cins yaratığa benzeyip benzemediğini yarım yüzyıldan fazla müddettir tartıştı.

Independent’ın haberine nazaran Bilimsel olarak Tullimonstrum gregarium ismiyle bilinen hayvan birinci olarak 1958’de, Illinois’un kuzeydoğusundaki maden ocaklarında arama yapan amatör fosil avcısı Francis Tully tarafından keşfedildi.

Yumuşak Gövdeliydi

Ulaş Utku Bozdoğan: Tully Canavarının Gizemi Çözüldü Mü? Bilim Insanlarından Açıklama Var 1

15 santimetre uzunluğundaki deniz “canavarı”, ekseriyetle fosil halinde bulunan dinozor kemikleri ve sert kabuklu canlıların bilakis yumuşak gövdeli olduğu için bir bilmece haline geldi. Sertleşmiş saplarda duran tuhaf gözleri muhtemelen bir deniz avcısı olduğuna işaret ederken, paleontologlar canlıyı Hayat Ağacı’nda nereye konumlandıracakları konusunda afalladı.

Illinois’daki Mazon Creek Fosil Yatakları, bu “canavarların” izlerinin çürümeden evvel detaylı halde kaydedilebilmesi için elverişli şartlara sahip, dünyadaki yalnızca birkaç pozisyon ortasında.

Omurgalı Mıydı?

2016’da yürütülen evvelki bir çalışma, Tully canavarının muhtemelen bir omurgalı olduğu açıklamasını sundu ve bulgular, canlının bu çeşit omurgalı yaratıkların nasıl evrimleştiğine dair yapbozun eksik bir kesimi olabileceğine işaret etti.

Halihazırda, Tokyo Üniversitesi’nden isimler de dahil Japonya’daki bilim insanları, Tully canavarının bir omurgalı olmadığını ortaya çıkarmak için çalışmalarında 3D görüntüleme teknolojisini kullandı.

Araştırma sırasında Tokyo Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Tomoyuki Mikami yaptığı açıklamada, “Omurgasız yahut omurgalı olmasının gizeminin çözüldüğüne inanıyoruz” dedi.

Yakın vakitte Paleontology akademik mecmuasında yayımlanan yeni çalışmanın gerisindeki araştırmacılar, Tully canavarının omurgalı olduğuna dair hipotezin “savunulamaz” olduğunu belirtti.

Nesli tükenen bu canlının bedeninden uzanan baş bölgesindeki segmentasyona işaret eden araştırmacılar, bu özelliğin rastgele bir omurgalı soyunda bilinmediğini ekleyerek canlının “omurgasızlarla akraba” olduğunu öne sürdü.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran araştırmacılar, 150’den fazla fosilleşmiş Tully canavarını ve Mazon Creek’teki 70’ten fazla başka çeşitli hayvan fosillerini tahlil etti.

Bir lazer tarayıcı kullanarak, fosillerin, yüzeylerinde var olan küçük düzensizlikleri gösteren renk kodlu 3D haritalarını oluşturdular.

3D tahlil, daha evvel Tully canavarını omurgalı olarak tanımlamak için kullanılan özelliklerin aslında o cinsten omurgalı hayvanlarınkilerle tutarsızlığını gösterdi.

Ancak bilim insanları, tuhaf yaratığın tam olarak hangi omurgasız çeşidinden olduğunun ve kesin sınıflandırmasının şimdi sonuçlanmadığını belirtti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar