Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaİnternetTurkcell'den Tartışma Yaratan İddialar Hakkında Açıklama

Turkcell’den Tartışma Yaratan İddialar Hakkında Açıklama

Tüm Türkiye, bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan seçimlere kilitlenmiş durumdayken, seçim güvenliğine ilişkin endileşeler de zirveye tırmanıyor. Böyle bir ortamda İstanbul’daki tüm Turkcell plaza çalışanlarına gönderilen e-posta da endişeler sebebiyle farklı yorumlandı. 

HalkTV’ye açıklamalarda bulunan Turkcell CEO’su Murat Erkan, cuma saat 18.00’den pazar sabah 06.00’a kadar yapılacak olan teknik alt yapı çalışmalarının her seçimde uygulandığını aktardı. Turkcell’in çalışanlarına gönderdiği mesajda yer alan “VPN bağlantısı da yapılamayacaktır” detayının da sadece firma içi sistemlerle ilişkili olduğunu belirtti.

İddialar DW Türkçe muhabiri Alican Uludağ’ın şu tweeti sonrası ortaya atıldı: 

12-15 Mayıs tarihleri arasında Turkcell çalışanlarının zorunlu haller dışında plazalara giriş yapamayacaklarını bildiren bu e-postaya göre gerekçe, teknik alt yapı çalışmalarıydı. Ayrıca ilgil tarihler arasında VPN bağlantısı da kurulamayacağı belirtiliyordu. Ancak söz konusu VPN bağlantısının hangi çapta kullanılamayacağı –en azından Alican Uludağ’ın paylaştığı ekran görüntüsü üzerinden- net şekilde anlaşılamıyordu. 

Konu kısa sürede yankı bulunca Turkcell CEO’su Murat Erkan, bunun her seçimde uygulandığını açıkladı: 

İnanç Can Çekmez: Turkcell'Den Tartışma Yaratan İddialar Hakkında Açıklama 1

HalkTV2’ye “Plazada internet mi olur? Plazaya insan girmemesiyle internet ya telefon iletişimi kesilir mi? Plazayı kapatmasak da internet kesilip, yavaşlatılabilir. 2 gün boyunca alt yapı ile ilgili teknik ekibimiz ofiste çalışacak” açıklamasında bulunan Erkan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“VPN bağlantısı bizim kendi dahili şebekemize bizim ekiplerimizin bağlanması demek. Teknik çalışma yapılırken dışarıdan arkadaşlarımızın VPN’ye erişememesi gerekiyor. Türkiye’de interneti sadece Turkcell sağlamıyor. Türkiye’nin Turkcell’i olarak daha önceki seçimlerde de aynı uygulamaları yaptık. Süreci çok hassas yönetiyoruz. Allah korusun bu internet… Ama bizim işimiz erişimin kopmaması. Çok iddialı bir cümle ama Turkcell interneti çökmez. Teknoloji işinde mutlaka aksilikler olur biz onlar olmasın diye bu çalışmaları yapıyoruz. Daha önceki seçimde de bu çalışmayı yaptık. Turkcell ile ilgili bir sorun oldu mu? Olmadı. Biz bu seçimin tarafı değiliz. Birçok kuruma partilere, kamu kuruluşlarına hizmet veriyoruz”

Turkcell’in çalışanlarına gönderdiği bu mesaj ve ardından yaşanan tartışmalar sebebiyle firmanın hisseleri borsada %5,20 değer kaybetti.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar