Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimÜnlü bilim insanı Isaac Newton'un kıyamet için tarih verdiğini biliyor musunuz?

Ünlü bilim insanı Isaac Newton’un kıyamet için tarih verdiğini biliyor musunuz?

Isaac Newton’un fizik ve matematik alanında ne kadar kıymetli bir isim olduğunun tahminen de en büyük göstergelerinden biri, annesinin konutunu yakmakla tehdit ettiği vakitten yahut birebir derecede şaşırtan bir halde, ne olacağını görmek için kendi gözbebeklerine birkaç iğne sapladığı vakitten nadiren bahsedilmesi olabilir.

Newton, hareket ve yerçekimi kavramlarında ihtilal yapmakla uğraşmadığı vakitlerde, günümüzün standartlarına nazaran biraz tuhaf bir adamdı. Newton, boş vaktinin birçoklarını, metallerin altına dönüştürülebileceği de dahil olmak üzere yarı büyüsel bir ortaçağ inancı olan simya çalışmasına adamasının yanı sıra, okült ve İncil kıyametine de büyük ilgi duyuyordu.

Hatta, muhtemelen halka açıklanması hiçbir vakit planlanmamış birkaç özel varsayım modülünde, Newton, Protestan İncil anlayışına ve akabinde gelen olaylara dayanarak dünyanın sonunu kestirim etmeye çalıştı. Kıyamet ile hiçbir alakası olmayan gerçek matematik hesaplamalarının yanındaki bir mektup kağıdına yazılan bir denemede, Newton görünüşe nazaran 2060 yılına atıfta bulunuyordu:

  • 2300 kehanet günü, Erkek Keçi’nin küçük boynuzunun yükselişinden evvel başlamadı.
  • O gün Kudüs ve Tapınağın Romalılar tarafından yıkılmasından sonra başlamadı A.[Ö.] 70.
  • Zaman, vakitler ve yarım vakit, Papa’nın liderliğinin başladığı 800 yılından evvel başlamadı.
  • 7. Gregory’nin hükümdarlığından sonra başlamadılar. 1084
  • 1290 gün 842 yılından evvel başlamadı.
  • Papa 7. Greg’in hükümdarlığından sonra başlamadılar. 1084
  • 1290 ve 1335 günleri ortasındaki fark yedi haftanın modülleridir.
  • Bu nedenle 2300 yıl, 2132 yılından evvel yahut 2370’den sonra bitmez. Vakit, vakitler ve yarım vakit 2060’tan evvel yahut [2344] sonra bitmez. 1290 gün, 2090’dan evvel yahut [2374] sonra [bitmez].

Newton, günlerin sonunda “Gog ve Magog” ortasında bir Kıyamet savaşının gerçekleşeceği İncil’deki kıyamet görüşüne inanıyordu. Newton, “Erkek Keçi’nin küçük boynuzunun yükselişinden” kelam ettiği, ortalıkta bırakılan notlarının kapalı kalmış olmasını istemiş olabilir, lakin 2060 yılında dünyanın sonunun geleceğini değil, bir devranın sonunun geleceğini öngördüğünü belirtmekte yarar olabilir.

Halifax’taki King’s College Üniversitesi’nde bilim ve teknoloji tarihi profesörü olan Stephen D. Snobelen 2003’te “Newton, Mesih’in bu tarih civarında geri döneceğine ve global bir barış Krallığı kuracağına ikna olmuştu” diye yazmıştı.

Her ne kadar Newton’un kendisi de bu türlü bir kestirimde bulunmuş olsa da, kıyamet gerçekleşmediğinde dini kehanetlere verdiği ziyanlar nedeniyle dünyanın sonunu iddia etme uygulamalarından hoşlanmıyordu: “Bunu, sonun ne vakit olacağını tez etmek için değil, sonun vaktini sık sık varsayım eden ve bunu yaparak iddiaları sıklıkta başarısız olduğunda kutsal kehanetleri itibarsızlaştıran hayali adamların telaşlı varsayımlarına bir son vermek için söylüyorum. Mesih gece hırsız üzere gelir ve Tanrı’nın kendi göğsünde tuttuğu vakitleri ve mevsimleri bilmek bize düşmez.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar