Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaOtomobilVolkswagen’in elektrikli Mikrobüs hayali gerçek oluyor!

Volkswagen’in elektrikli Mikrobüs hayali gerçek oluyor!

Bir dönemin efsanesi Volkswagen Mikrobüs, elektrikli olraka aramıza geri dönüyor. İlk olarak 1950’li yıllarda piyasaya çıkan model, özellikle 60’lı ve 70’li yıllarda efsaneye dönüştü. O dönemlerde Type 2 ya da T2 olarak bilinen model, 2015 yılında ortaya çıkan konsept sonrası gerçeğe dönüşüyor. Peki ama yeni elektrikli T2 Mikrobüs ne zaman tanıtılacak?

Elektrikli Mikrobüs (T2) tanıtım tarihi ortaya çıktı

Volkswagen’in ID Buzz adını verdiği elektrikli Mikrobüs, bir süredir yapay zekalı sürücüsüz deneylerini gerçekleştirirken sokaklarda göründü. Bugün Volkswagen CEO’su Hebert Diess, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, efsanevi aracın 9 Mart 2022’de tanıtılacağını açıkladı.

Diess, paylaşımında elektrikli T2 modelinin GIF şeklinde bir çizimini paylaştı. Daha önce 2015 yılında elektrikli minivan modelinin ilk konsept çizimleri ortaya çıktı. Volkswagen o dönemde sessiz kalmış olsa da 2017 yılında ilk prototip karşımıza çıktı. Bugün gösterilen ID Buzz hatları da bu modele yakın bir tasarımı doğruluyor.

Hali hazırda Münih’te devam eden sürücüsüz deneylerde Argo AI ve Volkswagen beraber hareket ediyor. Argo AI özellikle sürücüsüz otomobil yazılımları konusunda önemli firmalardan biri. Firmanın geliştirdiği Lidar kamera, nesneleri 400 metreden daha uzak bir mesafeden algılama özelliğine sahip.

Volkswagen ID Buzz modelinin teknik özellikleri ise ortaya çıkmış değil. Ancak elektrikli otomobiller için ABD ve Avrupa’da farklı standartlar mevcut. Bu anlamda elektrikli T2 modeli önce Avrupa pazarına çıkacak. ABD standartlarına uygun modelin ise 2023 yılına sarkması beklentiler arasında.

Şinasi Kaya: Volkswagen’in elektrikli Mikrobüs hayali gerçek oluyor! 1
Şinasi Kaya: Volkswagen’in elektrikli Mikrobüs hayali gerçek oluyor! 2

Aslında uzun yıllardır Volkswagen Mikrobüs hayranları eski modelleri elektrikli modellere çeviriyor. Volkswagen’de eski modele olan bu bağlılığı elektrikli otomobil pazarında yükselmek için kullanma peşinde.

Herbert Dies’in paylaşımına bakılırsa, Volkswagen ID Buzz, Eylül 2021’de çıkan görsellere benzer bir tasarıma sahip olacak. Bu anlamda ID Buzz modeli geleneksel Mikrobüs modelinin yuvarlak hatlarını yeniden günümüze uyarlıyor. Bu yuvarlak hatları keskin modern hatlarla bir araya getiren marka, eski modellere göre çok daha kaslı bir tasarım ile gelme hazırlığında. Bu anlamda elektrikli Mikrobüs modelinin menzilinin de oldukça uzun olması beklentiler arasında.

Kaynak:  Shiftdelete

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar