Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaOtomobilVolvo Arabalar İçin 'Kablosuz Şarj' Teknolojisini Duyurdu

Volvo Arabalar İçin ‘Kablosuz Şarj’ Teknolojisini Duyurdu

İsveç merkezli otomobil devi Volvo, gelecekte hayatımızın bir parçası haline gelecek elektrikli otomobiller için devrim niteliğinde bir yenilik duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojisi geliştirildiği ve bu teknolojinin bazı bölgelerde test edilmeye başlandığı ifade edildi.

Volvo’nun kablosuz şarj testleri, 3 yıl boyunca devam edecek. İsveç’in Göteborg kentinde de hizmet vermekte olan Cabonline isimli taksi kiralama şirketiyle yapılan anlaşmalar kapsamında Volvo XC40 Recharge modelleri, kablosuz şarj teknolojisinin test edildiği ilk otomobil olacak. Peki Volvo’nun elektrikli otomobiller için geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisi nasıl kullanılacak?

Aracın doğru yerde durması için 360 derecelik kameralardan faydalanılacak

Şinasi Kaya: Volvo Arabalar İçin 'Kablosuz Şarj' Teknolojisini Duyurdu 1

Aslına bakacak olursak Volvo’nun kablosuz araba şarjı teknolojisi ile akıllı telefonlarda bulunan kablosuz şarj teknolojileri aynı mantığa sahip. Zemine yerleştirilecek olan vericiler ile aracın altına yerleştirilecek bir modülün aynı hizaya getirilmesi, araçların şarj işlemlerini başlatacak. Böylelikle tüketiciler, araçlarından inmeden şarj imkanı yakalamış olacaklar. Volvo, araçtaki modül ile yoldaki vericilerin aynı hizaya getirilmesi için 360 derecelik kameralardan faydalanıp, sürücüye yardımcı da olacak. Bu sayede elektrikli arabayı şarj etmek, hiç olmadığı kadar kolaylaşacak.

Şinasi Kaya: Volvo Arabalar İçin 'Kablosuz Şarj' Teknolojisini Duyurdu 3

Volvo tarafından yapılan açıklamalara göre kablosuz şarj istasyonları, akıllı telefonlardakilerden çok daha gelişmiş olacak. Sistemin gücünün 40 kW civarında olduğunu belirten yetkililer, bu gücün kablolu 50 kW DC hızlı şarj cihazı ile eşdeğer olduğunu söylüyorlar. Yani bu sistemle araçları şarj etmek de yeterince hızlı olacak.

Şinasi Kaya: Volvo Arabalar İçin 'Kablosuz Şarj' Teknolojisini Duyurdu 5

Volvo’nun Göteborg’da gerçekleştireceği test, şirket için yalnızca kablosuz şarj teknolojisinden ibaret olmayacak. Volvo XC40 Recharge’lar, günde 12 saat civarında kullanılacaklar ve yılda en az 100 bin kilometre yol yapacaklar. Bu aslında, Volvo’nun elektrikli otomobillerinin batarya sağlığı ve diğer özelliklerinin de test edilmesini sağlayacak.

Volvo’nun kablosuz şarj teknolojisini tanıttığı video

Kablosuz şarj istasyonunun nasıl çalıştığını gösteren animasyon

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar