Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaBilimWebb teleskopunun yeni Uranüs imajı öteki bir boyuta açılan bir portal üzere...

Webb teleskopunun yeni Uranüs imajı öteki bir boyuta açılan bir portal üzere görünüyor

Aracı Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile birlikte işleten NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), buzlu gezegen Uranüs’ün yakın tarihli bir imgesini paylaştı. Siyah bir okyanusa gerçek dalgalanan parlak mavi bir mermere benzeyen fotoğraf, gelecekteki uzay yolcularının çıplak gözle göremeyeceği dalga uzunluklarını yakalamak için teleskobun kızılötesi filtrelerinden geçirildi.

1980’lerde Voyager 2 tarafından çekilen Uranüs’ün genel görünümlü imajları ile karşılaştırıldığında Webb teleskopu daha canlı bir tablo çiziyor. Kızılötesi spektrumda ışığı yakalayan aracın sensörleri, teleskobu işleten grubun tanımladığı üzere “heyecan verici, atmosferik özelliklerle dolu tuhaf ve dinamik bir buz dünyasını” ortaya çıkarıyor.

JWST’nin manzarası, Uranüs’ün soluk ve en içteki dağınık halkası olan “zor Zeta halkası” da dahil olmak üzere, gezegenin gezegeni çevreleyen halkalarını sergiliyor. Ayrıyeten kuzey kutup bulut başlığını, merkeze yakın beyaz damlayı da yakalayabilirsiniz.

Webb teleskopunun yeni Uranüs imajı öbür bir boyuta açılan bir portal üzere görünüyor

Uranüs’te bol ölçüde buz bulunuyor. Gezegen kendi tarafında yaklaşık 98 derece dönerek, gezegenin öbür tarafını Uranyen yılının dörtte biri boyunca çok soğuk ve karanlığa sürüklüyor. Uranüs yılları yaklaşık 84 Dünya yılı sürdüğüne nazaran, bu bizim takvimimize nazaran gezegenin karanlık tarafının 21 yıl boyunca fırtınalı bir kış geçirdiği manasına geliyor.

Gökbilimciler, Webb teleskopunun manzaralarının gelecekteki vazifeler için Uranüs’ü, bilhassa de Zeta halkasını daha âlâ anlamalarına yardımcı olacağına inanıyor. Ayrıyeten bu fotoğrafları, halkalı ve buzlu komşumuzla tıpkı özellikleri paylaşan, öteki güneş sistemlerindeki belgelenmiş yaklaşık 2000 ötegezegen hakkında bilgi edinmenin bir aracı olarak da görüyorlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar