Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaAB, yasadışı içerik ve dezenformasyon nedeniyle X'e karşı harekete geçti

AB, yasadışı içerik ve dezenformasyon nedeniyle X’e karşı harekete geçti

Avrupa Kurulu, X‘in faaliyetlerine ve Dijital Hizmetler Maddesi’nin (DSA) mümkün ihlallerine ait resmi ihlal süreçleri başlattığını duyurdu. Avrupa’nın iç pazardan sorumlu komite üyesi Thierry Breton, X hakkındaki haberi ironik bir halde paylaşarak platformun şeffaf olma ve yasa dışı içeriğe karşı koyma yükümlülüklerini ihlal ettiğinden şüphelendiğini detaylarıyla anlattı. X’in potansiyel olarak “aldatıcı tasarımı” da araştırılıyor.

Avrupa Komitesi basın açıklamasında, X‘in Topluluk Notları özelliğinin “sivil telaffuz ve seçim süreçleri” açısından “risklerin azaltılması” konusunda gereğince tesirli olup olmadığını belirlemek için bakacağını belirtiyor. Ayrıyeten, X’in data hortumuna erişimi sınırlama kararındaki araştırmacıları ve öbür kamu kurumlarını olumsuz etkileyebilecek “şüpheli eksiklikleri” de ele alacak. Şirketin reklam platformu ve fiyatlı onay işaretleri üzere özelliklerin “aldatıcı olduğundan şüphelenilen tasarımı” da Komite’nin maksadında.

AB, yasadışı içerik ve dezenformasyon nedeniyle X’e karşı harekete geçti

Şubat 2023’te, AB’de faaliyet gösteren tüm çevrimiçi hizmetlerin, Çok Büyük Çevrimiçi Platform (VLOP) olup olmadıklarını belirlemek için boyutlarını beyan etmeleri gerekiyordu. VLOP, AB çapında 45 milyondan fazla kullanıcısı olan rastgele bir platform. VLOP olarak belirlenen rastgele bir şirketin DSA’ya ahenk sağlaması için dört ayı vardı.

Bu tedbirler ortasında makul bir bağlantı noktasının oluşturulması, reklamlarda şeffaflık ve içerik denetimi ile açık, kullanıcı dostu kurallar ve şartlar yer alıyor. Tıpkı vakitte yasa dışı içerik, cinsiyete dayalı şiddet ve küçüklerin korunması üzere risklerin belirlenmesini ve azaltılmasını da gerektiriyor. Diğer lojistik şartlar ortasında, incelenmiş araştırmacıların AB’deki sistemik riskler hakkında bilgi veren datalara erişmesine müsaade verilmesi, bilgilerin Kurulla paylaşılması ve yıllık olarak bağımsız kontrol yapılması yer alıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar