Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaMobilXiaomi'de bir devir sona eriyor olabilir

Xiaomi’de bir devir sona eriyor olabilir

Android 14 çıktı ve akıllı telefon üreticileri yeni Android OS temelinde yeni jenerasyon kullanıcı arayüzleri üzerinde çalışmaya başladılar. Xiaomi, bu şirketlerden biri ve önümüzdeki aylarda MIUI 15’i duyurması bekleniyor. Lakin, muteber bir duyumcu olan Digital Chat Station, Xiaomi’nin MIUI 15’i büsbütün atlayıp MiOS isminde yepisyeni bir işletim sistemi başlatmayı planladığını açıkladı.

Duyumcu, Weibo üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Xiaomi’nin MIUI 14’ü MIUI serisinin “son ana sürümü” olarak gördüğünü tabir etti. Bunun yerine, şirket sıfırdan büsbütün yeni bir OS üzerinde çalışıyor.

Birkaç ay evvel Digital Chat Station, Xiaomi’nin AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ile uyumlu kendi işletim sistemini geliştirdiğini ve bu sistemin akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknoloji üzere aygıtlarda kullanılacağını belirtmişti. Bu söylentilere nazaran bu işletim sistemi büyük olasılıkla MiOS olabilir.

Xiaomi’de bir devir sona eriyor olabilir

Weibo gönderisinde, Xiaomi’nin yeni sistemi için umutlarını lisana getirdi. “MIUI 14’ün temel tecrübesi aslında epey düzgündü, lakin dinamik efektler hala geride kaldı. Umarım yeni çalışma bu eksikliği büsbütün ortadan kaldırabilir!” Ayrıyeten MIUI 15’in MiOS olarak tekrar adlandırılmayacağını da belirtti.

Dikkat cazibeli bir formda, Xiaomi, 2022’nin Kasım ayında “mios.cn” alan ismini kaydetti, bu da yeni bir kullanıcı arayüzünün geliştirilme evresinde olabileceğine işaret ediyor. Fakat, şu anda web sitesi bir kusur gösteriyor ve SSL sertifikasına sahip değil.

MiOS’un var olup olmadığı yahut ne vakit var olacağı şimdi bilinmiyor, lakin sızıntılar Xiaomi’nin yazılım ekosisteminde büyük bir değişiklik planladığını mutlaka öneriyor. Bu bahiste sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar