Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaX’te artık düzmece hesaplar barınamayacak!

X’te artık düzmece hesaplar barınamayacak!

X, daha evvel Twitter olarak bilinen platform, kullanıcıların kimliklerini doğrulayarak taklit hesapların önüne geçmek ve birtakım avantajlar sunmak maksadıyla devlet tarafından verilen kimlik kartlarıyla hesap doğrulama özelliğini hayata geçirdi. Bu uygulama için İsrail merkezli Au10tix şirketiyle iş birliği yapılmıştır. Au10tix’in bu doğrulama sırasında aldığı ferdî bilgileri 30 gün boyunca sakladığına dair bir bildirim bulunmaktadır.

Ancak bu kimlik doğrulama süreci Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık’ta mevcut değil. Bu durum, bölgenin katı data muhafaza maddelerinden kaynaklanıyor olabilir. Şu an için kimlik doğrulama süreci ile alakalı bariz bir avantajın olmadığı görülüyor. Lakin X, kimlik doğrulaması sayesinde kimi içeriklere yaş sınırlaması getirebileceğini belirtiyor.

Doğrulama süreci tamamlandığında, kullanıcıların profillerinde mavi bir onay işareti gözükecek. Bu onay işaretine tıkladığınızda, kullanıcının hükümet tarafından verilen bir kimlikle doğrulandığı bilgisine ulaşabilirsiniz. X, kimlik doğrulaması olan kullanıcılara “öncelikli destek” sunacağını söz ediyor, lakin bu sözün ne manaya geldiği tam olarak belirtilmiyor.

X’te artık geçersiz hesaplar barınamayacak!

Öne çıkan bir öteki bilgi ise, geçtiğimiz ay X’in fiyatlı kullanıcılar için profillerinden onay işaretlerini gizleme özelliğini devreye aldığıdır. Ayrıyeten şirket, gelecekte kimlikleriyle doğrulanan kullanıcılara onay işaretlerini daha süratli bir biçimde sunmayı ve bu kullanıcıların isim, kullanıcı ismi yahut profil fotoğraflarını sık sık değiştirebilmesini sağlamayı planlıyor. Lakin bu özellik şu an için yalnızca fiyatlı kullanıcılara sunulmuş durumda.

Nisan ayında Twitter, eski onaylama programını sonlandırdı ve kimi hesapların onay işaretlerini kaldırdı. Lakin bu durum kullanıcılar ortasında karışıklığa sebep olduğu için, onay işaretleri birtakım üst seviye hesaplar için geri getirildi. Geçen ay ise X, biyometrik bilgi, eğitim ve iş geçmişi bilgilerini toplama yeteneğine sahip olduklarını belirten bir kapalılık siyaseti güncellemesi yaptı. X, bu bilgilerin platformu daha inançlı hale getireceğini ve taklit hesap oluşturma teşebbüslerini engelleyeceğini belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar