Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaBilimYapay Tatlandırıcıların Kilo Vermeye Hiçbir Faydası Yok

Yapay Tatlandırıcıların Kilo Vermeye Hiçbir Faydası Yok

Şekerin insan sağlığı için pek de faydalı olmadığı, uzun yıllar önce tespit edilmiş olan tartışmasız bir gerçek. Ancak bazı insanlar, şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanıyorlar. Bu yapay tatlandırıcılar kimi zaman doğal bileşenler olarak karşımıza çıkarken, kimi zaman da şekerin aksine çok az seviyede enerji veren bileşenlerin sentezlenmesi ile oluşturuluyor. Yaygın olarak kullanılan yapay tatlandırıcıların şeker kadar sağlıksız olmadığı ve hatta kilo vermeye yardımcı olduğuna da inanılıyor.

Ancak bu inanışın yanlış olduğu ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü, yapay tatlandırıcılarla ilgili bugüne dek yapılmış olan 200 civarı araştırmayı tek tek inceledi ve “şekersiz tatlandırıcılar, kilo kontrolü sağlama veya diyabet ile kalp hastalığı gibi bulaşıcı olmayan hastalık riskini azaltma aracı olarak kullanılmamalıdır” açıklamasını yaptı. Çünkü 200 civarında araştırmadan çıkarılan sonuç, yapay tatlandırıcıların kilo kaybı konusunda anlatıldığı kadar etkili olmadığıydı.

Yapay tatlandırıcı, sadece 1 kilogram hafif olmanızı sağlarken, diyabet riskini artırıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Tatlandırıcıların Kilo Vermeye Hiçbir Faydası Yok 1

Dünya Sağlık Örgütü’nün incelediği araştırmalar sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı:

  • Yapay tatlandırıcı kullananlar, hiç kullanmayanlardan sadece 0,71 kilogram hafiflerdi.
  • Yapay tatlandırıcı kullananların obeziteye yakalanma riski, diğerlerinden yüzde 76 fazlaydı.
  • Yapay tatlandırıcılı içecek kullananların tip 2 diyabete yakalanma olasılıkları, yüzde 23 fazlaydı. Bu oran, yapay tatlandırıcının yemeklere ve içeceklere de dahil edilmesi halinde yüzde 34’e kadar yükseliyordu.
  • Diyabet teşhisi konulmuş bir bireyin yapay tatlandırıcı kullanması, sağlığına olumlu veya olumsuz bir etki yapmadı.
  • Yapay tatlandırıcı kullanımı ile kanser arasında hiçbir bağ bulunamadı.
  • Bireylerin 13 yıllık izlemleri, yüksek miktarda yapay tatlandırıcı kullanılmasının tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskinin arttığını gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Tatlandırıcıların Kilo Vermeye Hiçbir Faydası Yok 3

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamanın tavsiye niteliğinde olduğunu belirtelim. Yani yapay tatlandırıcıların kullanımının yasaklanması veya insanların bu maddelerden yüzde 100 uzak kalması için herhangi bir neden yok. Ayrıca DSÖ, incelediği araştırmaların kalitesinin “düşük veya çok düşük kesinlik” kategorisinde olduğunu ifade etti. Yani yapay tatlandırıcılara karşı düşman olmamızı gerektiren bir durum yok. En azından şimdilik…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar