Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaOyun2024'ün merakla beklenen görüntü oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 ve daha...

2024’ün merakla beklenen görüntü oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 ve daha fazlası

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 1

Önümüzdeki yıl, pek çok yüksek profilli RPG, niş projeler ve dikkat alımlı indie oyunlar ile dolu. Bu oyunlardan rastgele biri, gelecek yılın en uygun oyunları listesinin tepesinde yer alabilir. Prenses Peach’in yaklaşık 20 yıl sonra birinci solo macerasından, uzun vakittir beklenen favori oyunlarımın devamına kadar, 2024 yılında sabırsızlıkla beklediğimiz 10 oyun şunlar:

Bu yaz birinci fragmanını izlediğim Prince of Persia: The Lost Crown, serinin 2D köklerine dönüşüyle eksiksiz bir yine ziyaret üzere görünüyordu. Sands of Time’ın yine üretimi gelişme etabında olduğu için, bu oyun, serinin klasiklerine dönüş yapacak. Erken saatlerine dayanarak, The Lost Crown esasen süper bir 2D platform oyunu olma yolunda ilerliyor. Çeşitli dövüş biçimleri, çokça isteğe bağlı içerik ve keşfedilmeyi bekleyen büyük bir dünya ile dolu. Şayet tam 20-25 saatlik macera, şu ana kadar oynadığım kadar yeterli olursa, 2024’ün birinci Oyun Yılı mükafatını alabilir.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 3

Yakuza: Like a Dragon, benim için 2020’de büyük bir sürpriz oldu. Yakuza’nın çılgın dünyasına birinci adımımı attım ve Ichiban Kasuga’nın sempatik karakteri sayesinde çabucak kendimi içinde buldum. Devam oyunu Like a Dragon: Infinite Wealth, Kasuga’nın öyküsünün daha da ağırlaştırılmış bir versiyonunu vaat ediyor. Yakuza’nın baş kahramanı Kazama Kiryu’nun kanserle gayreti üzere ağır bir mevzuyu işleyen Infinite Wealth, dövüş sistemini koruyarak duygusal bir kıssa sunmaya hazırlanıyor. Tıpkı vakitte seriye has mizahi ögeleri da es geçmiyor, Hawai macerası ile hayvanlar üzerine tam bir hayat simülasyonu modu sunuyor.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 5

Final Fantasy VII Remake, en sevdiğim oyunlar ortasında yer alıyor. Kimileri için tartışmalı olsa da, beklenenin ötesinde bir tekrar yorumlama sunarak karakterlerin ve yaratıcılarının yazgılarıyla savaşmasını süper buluyorum. Final Fantasy VII Rebirth’in bu tematik odaklanmayı tam olarak sürdüreceğini düşünmesem de, Cloud’un bilinmeyen seyahatine devam etmek ve Square Enix’in Vincent Valentine üzere karakterlere yeni bakış açısını görmek için sabırsızlanıyorum. Şayet evvelki oyunun istikrarını koruyabilirse, öteki bir hit olabilir.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 7

Prenses Peach uzun vakittir kendi macerasını yaşamadı. 2005’te çıkan Harika Princess Peach, karakteri başrolde sunmaya çalıştı fakat oyunun “duygusal” yapısı nedeniyle eleştirildi. Princess Peach Showtime! bu güçlü periyodu telafi edebilir mi şimdi bilmiyoruz, fakat Nintendo’nun büsbütün yeni bir seri üzerinde çalışması her vakit heyecan verici. Şu ana kadar bildiğimiz tek şey, Peach’in farklı güçlere sahip çeşitli kostümleri olacak. Umarım bu fikir, Nintendo’nun Kirby ile elde ettiği başarıyı temel alarak Prenses’in kraliyet unvanına yakışır taze bir seri oluşturur.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 9

Bu yılın Oyun Ödülleri’nde açıklanan oyunlar ortasında, Tales of Zenzera: Zau en çok dikkatimi çekti. Bu ilgiyi büyük ölçüde, oyunun tanıtım fragmanı öncesinde Surgent Games’in kurucusu Abubakar Salim’in tutkulu konuşmasına borçluyum. Salim, babasının vefatının akabinde yaşadığı acıyı işlemek için duygusal bir oyun yaratma gayesini belirledi. Yalnızca bu bile ilgimi çekmeye yetti, lakin takip eden fragman, keşfedilecek birçok gücün olduğu heyecan verici ve şık bir 2D aksiyon-macera oyununu gösterdi. Ferdî ve ham bir kıssa sunma vaadi, bu oyunun cazibesini daha da artırıyor.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 11

Animal Well, geçen yıl birinci duyurulduğundan beri radarımda. Görsel olarak dikkat çeken bu Metroidvania oyunu, oyuncuları hayvanlarla dolu karanlık, piksel bir dünyada keşfe çıkarıyor. Geçen yıl Summer Game Fest’te oynadığımda, gizemli ve atmosferik dünyasıyla çabucak ilgimi çekti. En çok merak ettiğim şey, geliştirici Shared Memory’nin, oyuncuların yıllar süren ortak dedektiflik çalışmalarından sonra bile bulmasını beklemediği sırlarla dolu.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 13

Bu ay gerçekleşen Day of the Devs etkinliğinde birçok oyun deneyimledim, lakin aklımdan çıkmayan bir oyun var: Flock. Wilmot’s Warehouse’ın yaratıcılarından gelen bu yeni oyun, tam da ilgimi çeken cinsten. Oyuncuların bir kuşun sırtında uçarak çeşitli eğlenceli yaratıkları sınıflandırdığı bir tabiat müşahede oyunu. Üç boyutlu bir macera ile zekice bir çıkarım oyununun karışımı olan Flock, oyuncuların rengarenk bir dünyayı gözlemleyip, bağlam ipuçlarına dayanarak yaratıkları tanımlamalarını içeriyor. Bahar geldiğinde oturup rahatça oynayabileceğim tam da bu türlü bir tecrübesi arıyordum.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 15

2024 yılının RPG yılı olacağı artık açıkça görülüyor. Buna en hoş örnek Metaphor: ReFantazio. Persona 3, 4 ve 5’in yaratıcı gruplarından gelen bu yeni proje, heyecanımızı artırmaya yetiyor. Şimdiye kadar gördüğümüz oynanış fragmanları, çağdaş Persona oyunlarını fenomen yapan stilistik dokunuşlarla dolu, geniş bir fantezi kıssasını işaret ediyor. Oyunun büyük bir kısmı şimdi gizemini korurken, son fragman bacaklı bir yumurtaya karşı yapılan bir savaş üzere tuhaf manzaralar içeriyor. Daha fazlasını söylemeye gerek yok; biz bu oyuna hazırız.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 17

Eğer Hellblade: Senua’s Sacrifice‘ı oynamadıysanız, Senua’s Saga: Hellblade 2‘nin neden bu kadar değerli olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu aksiyon-macera oyunu, psikozla yaşayan bir karakterin ham öyküsünü sunarak Xbox’ın en uygun özel oyunlarından biri. Oyuncuları tam manasıyla zorlayan bu eser, Hellblade 2’de birebir yaklaşımı izleyip izlemeyeceği şimdi meçhul olsa da, Ninja Theory serideki özel bir şeyi elinde tuttuğunu kanıtladı. Daha sinematik bir öykü anlatımı ve geliştirilmiş bir dövüş sistemiyle daha geniş bir kapsama sahip olacak devam oyununun, birinci oyunun psikozun altını çizerek sunduğu ham keşfi müdafaasını umuyorum.

İnanç Can Çekmez: 2024'Ün Merakla Beklenen Görüntü Oyunları: Final Fantasy, Hellblade 2 Ve Daha Fazlası 19

Geçtiğimiz yıl, Digital Eclipse beklenmedik bir şey yaptı: interaktif belgeseli mükemmelleştirdi. Atari 50 koleksiyonu ve 2023’ün harika The Making of Karateka çalışmaları, görüntü oyunu remaster’larının ne olabileceğini tekrar tanımlayarak, eski oyunların tarihî bağlamını koruyacak yaratıcı prosedürler buldu. Llamasoft: The Jeff Minter Story bu anlayışı bir üst düzeye taşıyacak. Dijital belgesel, 40’tan fazla oyununu bir ortaya getirerek, sanayi dışı düşünmeyi pek de desteklemeyen bir kesimde yaratıcı bir sanatkarın çalışmalarını araştıracak. Ender arşiv manzaraları ve belgesel özellikleriyle Jeff Minter’in kıssasını anlatacak olan bu proje, Digital Eclipse’in Gold Master serisinde büsbütün farklı bir konsept sunuyor ve beni epeyce heyecanlandırıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar