Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaBilimDünya'nın En Eski Buzullarına Dair İzler Bulundu: Ne Antarktika, Ne Kuzey Kutbu'nda!

Dünya’nın En Eski Buzullarına Dair İzler Bulundu: Ne Antarktika, Ne Kuzey Kutbu’nda!

Yüz binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız gezegen Dünya’nın geçmişi hakkında halen çok az ipucuna sahibiz. Bilgimizin yüksek olmadığı noktalardan birisi de Dünya’nın milyonlarca yıl önce sahip olduğu çevresel koşullar.

12 Temmuz’da yayımlanan yeni bir araştırma ise geçmişe yönelik tarihi ipuçları ortaya koydu. bilim insanları, yeryüzünün en eski buzullarına dair izler keşfetti. Bu izler, birçok kişinin tahmininin aksine Güney Afrika’da, dev altın rezervlerinin altında yatıyor.

Bu buzullar 2,9 milyar yıl önce varlığını sürdürüyordu!

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünya'Nın En Eski Buzullarına Dair İzler Bulundu: Ne Antarktika, Ne Kuzey Kutbu'Nda! 1

Bilim insanları, Güney Afrika’da bulunan buzullara ait izlerin 2,9 milyar yıl öncesine işaret ettiğini paylaştı. Bulunan izler de doğrudan buzul varlığına işaret eden izler. Ancak buzulun kendisine ait değiller.

Bilim insanlarının bulduğu izler, buzulların gerilmesi veya ilerlemesi durumunda buzul kütlesinin taşıyarak oluşturduğu tabakalaşmamış depolar olan ‘morenlere’ ait izlerdi. Buzulların varlığını kanıtlayan bir diğer iz ise morenlerden edinilen oksijen izotoplarda yatıyor.

Bilim insanları, bölgede 3 farklı oksijen izotopunu inceledi (¹⁶O, ¹⁷O  ve ¹⁸O). Kayalardan alınan örneklerde çok düşük miktarlarda ¹⁸O ve yüksek miktarlarda ¹⁷O görüldü. Bu da bu tabakaların çok düşük sıcaklıklarda oluştuğunun kanıtı oldu.

Peki buzulun Güney Afrika’da ne işi var?

Güney Afrika, yalnızca günümüz Dünya coğrafyasında adlandırdığımız bir bölge. Dünyamız ve kıtalar, milyonlarca yıl içinde şekil değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor.

Bilim insanları ise izlerin neden bu topraklarda olduğuna dair farklı teorilere sahip. Bölgenin Güney Kutbu’na yakın olması bir seçenek iken diğer seçenek ise Dünya’nın o zamanlarda “Kartopu” olması, yani bir buzul çağda bulunması.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar