Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaOyunActivision Blizzard, Kaliforniya'daki cinsiyet ayrımcılığı davasında 54 milyon dolar ödeyecek

Activision Blizzard, Kaliforniya’daki cinsiyet ayrımcılığı davasında 54 milyon dolar ödeyecek

Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı (CRD), Activision Blizzard ile 2021 yılında açtığı bir dava için uzlaşma muahedesine vardığını, şirketi sistemik cinsiyet ayrımcılığı yapmakla ve yaygın bayan düşmanlığını ve cinsel tacizi teşvik eden bir kültürü teşvik etmekle suçladığını ve  Activision Blizzard’ın tezlerini tahlile kavuşturmak için 54 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını duyurdu. Toplam meblağın 45,75 milyon doları, 12 Ekim 2015‘ten 31 Aralık 2020’ye kadar Kaliforniya’daki şirkette çalışan bayan çalışanlara ve kontratlı emekçilere tazminat ödenmesi hedefiyle bir fona aktarılacak.

Ayrıca geliştiricinin, tanıtım siyasetlerini ve eğitim gereçlerini kıymetlendirecek ve tekliflerde bulunacak bağımsız bir danışman tutması bekleniyor. Hatırlarsanız ajansın davasında bayan çalışanların terfilerde göz gerisi edildiği ve erkek meslektaşlarından daha az fiyat aldıkları tez ediliyordu.

Activision Blizzard, Kaliforniya’daki cinsiyet ayrımcılığı davasında 54 milyon dolar ödeyecek

Kaliforniya’nın yepyeni davası, Activision Blizzard’ın birtakım güzel olmayan davranışları teşvik eden “kardeş çocuk” kültürüne nasıl göz yumduğunu detaylarıyla anlatıyordu. Erkek çalışanların masalarında bayan meslektaşlarına rutin olarak el yordamıyla cinsel tacizde bulundukları “küp taramaları” yaptıkları sav edildi.

The Wall Street Journal’ın muahedeyi bildirdiğinde belirttiği üzere, bu dava Microsoft’un geliştiriciyi satın almasına taban hazırladı. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in şirket içindeki cinsel taciz tezlerinin idare konseyine ulaşmasını engellediğine dair raporların ortaya çıkmasının akabinde geliştiricinin payları düştü ve Microsoft’a bir mutabakat teklif etme fırsatı verdi. 68,7 milyar dolarlık satın alma, neredeyse iki yıl boyunca satın alma sürecini engellemeye çalışan düzenleyicilerle uğraşın akabinde ekim ayında tamamlandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar