Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaYapay ZekaAmazon, Binlerce Müşteri Yorumunu Tek Bir Paragrafta Özetleyen Yapay Zekâ Özelliğini Tanıttı

Amazon, Binlerce Müşteri Yorumunu Tek Bir Paragrafta Özetleyen Yapay Zekâ Özelliğini Tanıttı

Tüm dünyada yapay zekâ çılgınlığı devam ederken şirketlerden bu konuda ilginç adımlar geliyor. Amazon’un bugünden itibaren kullanıcılarına sunmaya başladığı ilginç alışveriş özelliği de bunlardan biri.  

Şu an için yalnızca ABD’deki kullanıcılara sunulmaya başlayan özellik, üretken yapay zekânın ürünlerin iyi olup olmadığını anlamamızı sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Kullanıcı yorumlarıyla.

Yapay zekâ, binlerce müşteri değerlendirmesini tek bir paragrafta özetliyor

Şinasi Kaya: Amazon, Binlerce Müşteri Yorumunu Tek Bir Paragrafta Özetleyen Yapay Zekâ Özelliğini Tanıttı 1

Şirketin bugün tanıttığı yeni özellik, yapay zekâyla oluşturulmuş özetler. Bu özetler, ürünlerin Amazon’daki binlerce veya yüzlerce kullanıcı yorumunu tek bir paragrafa dönüştürüyor. Bu paragrafta da kullanıcıların neyi beğenmeyip beğenmediğini gösteriyor.

Birkaç aydır test edilen yapay zekâ destekli özetler, ABD’deki belli sayıda kullanıcıya Amazon’un mobil uygulaması üzerinden sunuldu. Şimdilik televizyonlar, kulaklıklar, tabletler gibi az sayıdaki seçili ürünlerde yer alan özelliğin ne zaman geniş çapta çıkacağı belirsiz.

Şinasi Kaya: Amazon, Binlerce Müşteri Yorumunu Tek Bir Paragrafta Özetleyen Yapay Zekâ Özelliğini Tanıttı 3

Gelen ekran görüntülerinde özetlerin, okunması kolay bir şekilde hazırlandığı görülebiliyor. Ancak genel olarak ağırlıkla ürünlerin olumlu yanlarının yer alması, olumsuz tarafların az olması ve sona bırakılması da gözlerden kaçmıyor. Ancak bunun sebebi, özetlerin şimdilik genel olarak yüksek puanlı ürünlerde olması da olabilir. Daha düşük puanlı ürünler için geldiğinde, sistemin gerçekten yararlı olup olmayacağı daha rahat anlaşılabilir.

Öte yandan Amazon, yalnızca onaylanmış satın alımlardan gelen yorumların özetlerde yer alacağını ifade etti. Bunun nedeni ise sahte yorumların önüne geçmek.

Müşteri yorumlarını yapay zekâyla özetlemenin kullanıcıların işini kolaylaştırabileceğini söylemek mümkün. Ancak, şirketlerin ana amacının ürünleri satmak olduğunu düşündüğümüzde bu tarz özetlerin ne kadar güvenilir olacağı da büyük bir soru işareti.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar