Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDonanımAMD, Intel XMP'ye rakip olacak RAMP teknolojisini duyurdu

AMD, Intel XMP’ye rakip olacak RAMP teknolojisini duyurdu

Şinasi Kaya: Amd, Intel Xmp'Ye Rakip Olacak Ramp Teknolojisini Duyurdu 1

AM4 platformu ile uzun yıllardır kullanıcıları mutlu etmeye başaran AMD, yeni AM5 platformu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ComputerBase editörlerinin HWiNFO geliştiricilerinden aldığı bilgilere göre şirket, 600 serisi anakartları ile beraber Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili (RAMP) teknolojisini getirecek.

RAMP destekli bellek kitleri yolda

Her bir üst düzey bellek modülüne eklenen önceden tanımlanmış hız aşırtma profilleri olan XMP ve RAMP’ın A-AMP bellek kitlerinde olduğu gibi birbirleri ile uyumlu çalışacağı düşünülüyor. Bununla birlikte Intel’in XMP 3.0 teknolojisine rakip olmayı planlayan AMD ile beraber sektörde yeni RAMP destekli bellek kitleri yerini alacak.

AMD’nin LGA tabanlı ilk işlemcileri olacak Ryzen 7000 serisi, LGA1718 soketine sahip olacak ve DDR5, PCIe Gen5 standardını beraberinde getirecek. Artan DDR5 bellek fiyatlarının yanı sıra yeni teknolojinin sahip olduğu PMIC (güç yönetimi entegre devreleri) sıkıntısı konusunda endişeli görünmeyen şirket, Şubat ayında Ryzen 6000 Rembrandt APU’larına sahip dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar