Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaİnternetApple, şifreleri hayatımızdan çıkartacak yeni teknolojisinin ayrıntılarını açıkladı

Apple, şifreleri hayatımızdan çıkartacak yeni teknolojisinin ayrıntılarını açıkladı

Hemen her işlem için parola girmekten bıktıysanız Apple bunu gerçekleştirmek üzere kolları sıvadı. Şirket, geçtiğimiz haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC 2022 etkinliğinde, Geçiş Anahatarları’nı duyurmuş, bununla parola girme zorunluluğunu ortadan kaldıracağını söylemiş, ancak daha fazla bilgi vermemişti. Şimdi ise yeni Geçiş Anahtarları aracılığıyla şifreleri günlük hayatımızdan kaldırmaya yönelik planları hakkında daha fazla ayrıntıyı açıkladı.

Apple’ın Geçiş Anahtarları, parolaların yerine geçen bir sistem. Yeni sistemin daha hızlı giriş sağladığını ve daha güvenli olduğunu açıklayan Apple, Geçiş Anahtarları’nın parolaların aksine kimlik hırsızlıklarına karşı daha dayanıklı, daha güçlü ve paylaşılan gizli soru içermeyecek şekilde tasarlanmış standart tabanlı bir teknoloji olduğunu söylüyor.

Geçiş anahtarları; uygulamalar ve web siteleri için hesap kaydını basitleştiriyor, fiziksel açıdan yakın olan tüm Apple aygıtlarında ve hatta Apple markalı olmayan aygıtlarda da çalışıyor. Cihazınızda özel bir güvenlik anahtarı içeren genel anahtar şifresine dayanan Geçiş Anahtarları, ayrıca aile ve arkadaşlar ile AirDrop aracılığıyla da paylaşılabiliyor.

Tom’s Guide ile bir röportaj yapan Apple sözcüsü, “Şifreler, bugün çevrim içi yaptığımız her şeyi, iletişim kurduğumuz ve tüm finans bilgilerimize kadar her şeyi koruyan anahtarlar. Ama aynı zamanda kullanıcıların bugün karşılaştığı en büyük saldırı vektörlerinden ve güvenlik açıklarından biri,” derken, “Bu şifreleri değiştirmek geleceğin rüyalarından biri değil. Yakında bu şifreleri tamamen değiştireceğiz,” şeklinde konuşmasını tamamlıyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar