Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaDonanımARM olağan işlemcilere meydan okuyacak!

ARM olağan işlemcilere meydan okuyacak!

ARM’nin maksadı bu yıl içinde merakla beklenen halka arzından evvel yeni müşteriler çekebilmek.

Times, şirketin yaklaşık altı ay evvel prototip üzerinde çalışmaya başladığını bildirdi. Çok sayıda kesim yöneticisi, ortaya çıkan dizaynın geçmişte üretilen rastgele bir yarı iletkenden “daha gelişmiş” olduğunu söylüyor. ARM dışındaki çok sayıda kaynağın şirket içi çip hakkında The Times’a konuşması, prototipin çip sanayisinde açık bir sır olduğunu gösteriyor.

ARM olağan işlemcilere meydan okuyacak!

The Times’a nazaran firma, prototip dizaynını öbür şirketlere satmayı yahut lisanslamayı planlamıyor. Buna inanması kolay, çünkü ARM’in aksini yapması karakter dışı olurdu. Şirketin iş modeli, mimarisini öbür firmalara lisanslamak üzerine inşa edilmiş durumda. Apple, MediaTek ve Qualcomm dahil 500’den fazla şirket, yarı iletkenlerinde ARM dizaynlı bileşenler kullanıyor.

Pazarın ARM’in ilerleyebileceği kısımları bulunuyor. Örneğin PC’lerde ARM bileşenleri, yeni Mac bilgisayarların dışında nadiren bulunuyor. The Times’ın belirttiği üzere, şirket geçen hafta yatırımcıları işine yönelik “önemli bir yoğunlaşma” riski konusunda uyardı. 2022’de ARM’nin en kıymetli 20 müşterisi, gelirlerinin %86’sını oluşturdu. Firma analistlere, “Az sayıda kilit müşterinin kaybı, kümenin büyümesini değerli ölçüde etkileyebilir” açıklamasında bulundu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar