Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaİnternetAvrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri

Avrupa Ülkelerinin En ‘Çirkin’ Kentleri

Avrupa ülkelerinden teker teker bahsettiğimizde aklımıza çoğunlukla güzel ve karakteristik şehirler gelir. Örnek olarak; Fransa dediğimizde Eyfel Kulesi, İtalya veya Almanya dediğimizde ise tarihi zenginlikler kafamızda canlanır. Fakat birazdan göreceğiniz listedeki şehirler, bahsettiğimiz imajları sarsıyor.

Şehrin bulunduğu ülkede yaşayan vatandaşların oylarıyla seçilen ‘en çirkin Avrupa şehirleri’ arasında ülkemizden bir şehir de bulunuyor. Listenin tamamına ve belli başlı şehirlerin çoğunluk tarafından sevilmeme nedenlerine gelin birlikte bakalım.

Öncelikle bu bilgiler nereden alındı?

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 1

Reddit ve diğer farklı sosyal medya mecralarından ve forumlardan alınan fikirlerin çoğunluğuyla bu şehirler öne çıktı.

Not: Listeye geçmeden önce bu şehirlerin oylama yoluyla seçildiğini bir kez daha hatırlatalım.

Atina herkesin hayallerini süsleyen bir yer değil miydi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 3

Yukarıdaki görsele baktığınızda “Nasıl ya Atina surlarla ve tarihi farklı yapılarla dolu değil miydi?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Fakat o şekilde hatırladığınız yer Akropolis. Genel olarak tarihi zenginliği kenara bırakıldığında Atina, insanı kasvet dolu ve dağınık görünen beton duvarlarla baş başa bırakıyor.

Rusya’nın pek çok şehri, insanın içini karartan şekilde medyada birçok kez karşımıza çıktı. Peki Norilsk de onlardan biri mi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 5

Kutup noktasına yakın olan bu endüstri şehrinde ciddi miktarda toksik atık söz konusu. Yılın büyük bölümünde karşı karşıya kalınan dondurucu soğuk, uzun süreli karanlık ve kara ulaşımının pek mümkün olmaması, kendisinin bu listede yer alma sebeplerinden bazıları.

Dünyanın her yerinden çok sayıda kişinin gitmek istediği Norveç’in, yerlileri tarafından pek de sevilmeyen şehri: Førde

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 7

Bu şehre baktığınızda aslında kötü bir manzarayla karşılaşmıyorsunuz. Norveç vatandaşlarının burayı sevmeme sebebi, temelde şehrin kötü planlanmış olması ve endüstri uğruna doğal kaynakların heba edilmesi.

Muhtemelen kendisi güzellik açısından ABD’nin herhangi bir şehrinden geri kalmaz fakat Norveç standartlarında bir hayal kırıklığı olarak anılıyor.

İsmiyle fazlaca dalga geçilen ve kalacak yeri ucuza bulmak isteyenlerin tercih ettiği İngiltere şehri: Slough (bataklık)

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 9

Slough, gelişim açısından geride kalmış olması ve bu bağlamda alışveriş merkezlerinden yollara birçok alanda restorasyona ihtiyaç duyduğu için diğer gelişmiş şehirlerin gerisinde kalıyor. Bu sebeple de pek sevilmiyor.

Peki Türklerin Şırnak’la alıp veremediği ne?

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 11

Sosyal medya üzerinden gelen yorumlara göre insanlar, Irak sınırına yakın olan Şırnak’ta pek güvende hissetmiyor. Buna ek olarak yıl içindeki ekstrem soğuk ve sıcaklar da bu durumu destekliyor.

Peki İtalya’daki Foggia neden sevilmiyor?

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 13

Foggia’nın sevilmeme sebebi, genel olarak hem yerlilere hem de turistlere pek bir şey sunmamasından kaynaklanıyor. Yani şehri vatandaşların ve turistlerin gözünde aşağı çeken etken kabaca oldukça düz olması diyebiliriz.

İtalyanlar için Foggia neyse Finler için de Kouvola o diyebiliriz:

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 15

Kouvola, aslında şehir hayatından uzaklaşıp sakinlik arayanların gidebileceği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde trafik sorunu pek görülmüyor ve servislere ulaşım gayet rahat fakat ulaşım için araba şart. Bunun dışında çirkin olarak nitelendirilmesinin sebebi de yolların ve binaların sürekli gözünüze soktuğu grilik.

İspanya’daki Ciudad Real de listede bulunuyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 17

Bu yer, turistlere ve yerlilere pek de heyecanlı şeyler sunmuyor. Orada gerçekleştirilen belli başlı etkinliklerin ve ucuz yaşam mâliyetinin göz önünde tutulması gerek elbette. Fakat bunlar, oraya taşınmayı düşünmeyenler için pek de çekici sayılmaz.

Hollanda halkının pek haz etmediği şehir ise Almere:

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 19

Bunun sebepleri olarak başlıca suç oranının diğer şehirlere göre yüksekliği, göçmen sayısının fazlalığı ve şehrin tarihi bir kimlikten büyük ölçüde yoksun olması gösteriliyor.

Vatandaşların fikirlerine göre Avrupa’nın diğer çirkin şehirleri:

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Ülkelerinin En 'Çirkin' Kentleri 21

 1. Norilsk – Rusya
 2. Kouvola – Finlandiya
 3. Herson – Ukrayna
 4. Borlänge – İsveç
 5. Forde – Norveç
 6. Aalborg – Danimarka
 7. Slough – İngiltere
 8. Limerick – İrlanda
 9. Almere – Hollanda
 10. Gelsenkirchen – Almanya
 11. Charleroi – Belçika
 12. Pernik – Bulgaristan
 13. Atina – Yunanistan
 14. Le Havre – Fransa
 15. Foggia – İtalya
 16. Basel – İsviçre
 17. Reykjavik – İzlanda
 18. Albufeira – Portekiz
 19. Ciudad Real – İspanya
 20. Şırnak – Türkiye

Çirkinlik, güzellik, yaşanılabilirlik gibi faktörler öznel olduğundan fikirler kişiden kişiye değişir. Ayrıca bu liste tamamen fikir çoğunluğuyla oluşturulduğundan aklınıza takılan şehirleri, suç oranları gibi daha detaylı kriterlerle araştırmanızı öneriyoruz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar