Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimKöpekler, Sandığınızdan Daha Zeki Olabilirler!

Köpekler, Sandığınızdan Daha Zeki Olabilirler!

On binlerce yıldır yakın dostumuz olmaya devam eden köpeklerin aklında aslında neler geçtiğini zaman zaman birçok kişi düşünebilir. Eötvös Lorand Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma da bu merak konusuna ufak bir ışık tuttu. Bilim insanları, köpeklerin yakınındaki nesnelerin ‘çok türlü zihinsel görüntüsünü’ oluşturduğunu ortaya koydu. Peki bu ne demek?

Animal Cognition’da yayımlanan yeni araştırmaya göre köpekler, bu yetenekleri sayesinde bir nesneyi düşündüklerinde birçok duyusal yönünü görselleştiriyor. Örneğin objenin nasıl göründüğünü veya koktuğunu hayal edebiliyor. Yeni keşif, bir köpeğin sevdiği oyuncağı ararken o oyuncağı nasıl düşündüklerini anlamamızı sağlayabilir.

Köpekler, bir nesneyi farklı duyularıyla aklında oluşturabiliyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Köpekler, Sandığınızdan Daha Zeki Olabilirler! 1

Çalışmada ele alınan köpekler ise her köpekten daha farklı olan ve nesnelerin isimlerini ezberleyebilen ‘seçilmiş’ köpeklerdi. Bilim insanları, yaptıkları ilk deneyde 3 seçilmiş köpek ve 10 tipik aile köpeğini bir ödül karşılığında seçmesi konusunda eğitti. Köpekler, kendileriyle eşleştirilen oyuncakları başka oyuncaklar arasından seçmeyi başardıkça ödül kazanıyordu.

Her zaman dört oyuncak arasına konan belirli oyuncağın seçimi deneyi, hem ışıklı hem de ışıksız ortamlarda gerçekleşti. Köpeklerin oyuncaklarını karanlıkta daha uzun sürede bulabildikleri görüldü. Bu deneyin ardından ikinci deneye geçildi. Bu deneye ise yalnızca seçilmiş köpekler katıldı.

Bilim insanları, bu deneyde köpeklerin oyuncak ismi söylendiğinde ne düşündüğünü öğrenmek istedi. Seçilmiş köpekler, sahipleri tarafından isimlendirilen oyuncakları hem aydınlık hem de karanlık ortamda seçmeyi başardı. Bu da köpeklerin bir oyuncağın ismini duyduğunda, bu oyuncağın farklı duyulardaki çağrışımını hayal ettiğini ortaya koydu. Ayrıca köpeklerin aydınlıkta burundan daha çok gözle aramayı, karanlıktaysa burunlarına güvendikleri görüldü.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar