Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaOyunBu oyunu oynamadan PS5'te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme

Bu oyunu oynamadan PS5’te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme

Sony kendi bünyesinde çıkardığı yapımlarla fark yaratan bir şirket ve bu yapımlardan biri de Gran Turismo serisi. İlk olarak 1997 yılında PlayStation platformunda karşımıza çıkan seri, 7. yapımı ile bu kez PS5 ve PS4 platformlarında eş anlı olarak karşımızda. Yeri gelmişken, yazımızın oyunun PS5 versiyonunu baz aldığını da belirtmiş olalım.

Gran Turismo 7 tıpkı selefleri gibi şu ana kadar serinin geliştirilmiş en iyi yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bilmeyenler için belirtmek gerek ki, GT 7 simülasyon odaklı bir yapım. Yani gönlünüzce araba sürebildiğiniz, yarışlarda çarpa çarpa ilerleyebildiğiniz, drift ata ata rakibinizi geçtiğiniz, arcade ağırlıklı oyunlar grubuna girmiyor. Bunun yerine altınızdaki arabayı, gerçek bir arabanın içindeymişçesine hassasiyetle kullanmanız gereken ve oynanış mekanikleri de buna göre ayarlanmış bir yapım.

Meral Erden: Bu oyunu oynamadan PS5'te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme 1

Peki Gran Turismo 7 sadece bir simülasyon oyunu mu? Kesinlikle hayır. Gran Turismo 7 dünyasına girdiğinizde ‘ne yapacağım şimdi?’ dediğiniz noktada sizi ‘Kafe Görevleri’ karşılıyor. Görevler size ‘menü kitapçığı’nda sunuluyor. Bunu kabaca oyunun hikaye modu olarak tanımlayabiliriz. Burada sizden çeşitli yarışlara katılmanız, arabalar kazanmanız, arabaları modifiye ederek onların değerini artırmanız gibi farklı görevleri tamamlamanız isteniyor. Görevler arasında sizlere kazandığınız arabalar hakkında ve genel araba tarihi hakkında bilgiler de vermeyi ihmal etmeyen yapım, bu yönüyle araba meraklılarının oldukça ilgilisini çekecektir.

Bu oyunu oynamadan PS5’te oyun oynadım demeyin!

Oyun modifiye konusunda da benzersiz bir deneyim sunmayı başarıyor. Sadece araba süren, bunun dışında arabanın özellikleri ile pek fazla ilgilenmeyen biriyseniz Gran Turismo 7 ilginizi pek çekmeyebilir, ancak arabanızın süspansiyonlarından, lastiklerine ve önden çekişli mi, arkadan itişli mi olmasına kadar dikkat ediyorsanız, rahatlıkla söyleyebilirim ki oyun sizi bu noktada fazlası ile doyuracaktır.

Meral Erden: Bu oyunu oynamadan PS5'te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme 2

1960’lı yıllarda türünün ilk örneklerinden, günümüzün lüks arabalarına kadar yüzlerce arabaya sahip geniş bir yelpazeye sahip olan Gran Turismo 7 modifiyeden sonra, sunduğu araçlar ile de oyuncuların yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bu noktaya kadar oyun kendinden beklenenleri fazlasıyla sunuyor, ancak yayınlandığı günden bu yana oyunun ağır eleştiriler almasına neden olan bir gerçek var ki, oyunda para kazanmanız gerçekten zor ve araçlar ya da modifiye parça konusunda ciddi oyun içi paralar harcamanız gerekiyor.

Elbette bu noktada da, yüksek para kazanamamanız nedeniyle gerçekten para harcayarak oyun içi para satın almanız gerekiyor. Neyse ki oyunun yapımcısı Polyphony Digital konuyla ilgili yeni bir yama yayınlayarak, yarışlarda kazanılan ödül miktarını artırdı, dahası oyunculara bedava kredi dağıtmayı da ihmal etmedi. Yapılan bu son hamle, bir nebze de olsa oyunu bu yönden dengelemeyi başarıyor. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, Gran Turismo serisinde her zaman arabalar pahalıydı, Forza serisinin aksine garajınızı yüzlerce araba ile doldurmanız imkansızdı, ancak bu sefer Polyphony Digital’in biraz ölçüyü kaçırdığı bir gerçek.

Meral Erden: Bu oyunu oynamadan PS5'te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme 3

Oyunda arabalara ulaşmanız biraz zor olduğundan, hızlı araba sürmeyi sevenler için Gran Turismo 7 belli bir noktaya kadar cazip gelmeyebilir. Zira para kazanıp lüks araçlara ulaşmanız bir süreç olarak oyuna yedirilmiş durumda. Ancak görevsel ilerleyiş içerisinde bu durumu çok da sorun yapmayabilirsiniz de.

Serinin en hızlısı!

Gran Turismo 7 şahsına münhasır bir yapım. Eleştirilebilecek yönleri de aslında oyunun kendi yapısı kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Oyunun övülecek noktaları ise bir Gran Turismo oyunundan ne bekleniyorsa, onları size sunmayı başarmasından ibaret. Grafik konusunda bir kez daha Gran Turismo farkını ortaya koymayı başarıyor. Araba modellemelerindeki detaycılık, ışık ve gölge geçişleri, hava dönüşümleri, her şey mükemmel görünüyor.

Her zaman sürüş mekanikleri konusunda başarılı olmayı başaran Gran Turismo serisi, oyunu PS5’te oynuyorsanız, yeni Dualsense Controller sayesinde, sunduğu deneyimi bir üst seviyeye taşımayı başarıyor. Elbette elinizde tuttuğunuz bir direksiyon değil, ama Dualsense Controller sayesinde sürüş deneyiminiz çok daha gerçekçi bir hal alıyor. Yarışa ilk başladığınız an, sürüş anında yolun yapısına göre gamepadden aldığınız dönüş, frenleme ve gaz anında tetik tuşlarının reaksiyonları… bir kez daha Dualsense Controller’ın nimetlerinden sonuna kadar faydalanmayı başaran bir yapım ile karşı karşıyayız ve bu durum oyunun deneyimini kesinlikle pozitif yönde etkilemeyi başarıyor.

Meral Erden: Bu oyunu oynamadan PS5'te oyun oynadım demeyin! GT7 inceleme 4

Daha önce Gran Turismo oynamamış biriyseniz oyuna dair bilmeniz gereken şey oyunun bir simülasyon olduğu ve şehirde turlayarak yarış noktalarına gitmek yerine sizi yarış pistlerinde ya da şehir içi yarış alanlarında karşılaması. Şayet yarış oyunlarından hoşlanıyorsanız, kendi arabanızı geliştirmek ve eski/yeni farklı model arabaların sürüş deneyimini yaşamak istiyorsanız Gran Turismo 7 tam size göre bir yapım.

Puan: 8

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar