Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaMobilBiri Apple’ı durdursun: Amerikalı şirket para kazanmaya doymuyor!

Biri Apple’ı durdursun: Amerikalı şirket para kazanmaya doymuyor!

Apple, dünya üzerindeki en büyük teknoloji şirketlerinden biri olma özelliğini taşıyor. 2022 yılında inanılmaz bir sayı olan 394.3 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıyeten, 99.8 milyar dolarlık bir net karı da bulunuyor ki bu birçok ülkenin GSYİH’sından daha yüksek bir sayı. Apple’ın dünya iktisadına olan katkısı yalnızca elde ettiği karla sonlu değil. Tüm dünyada milyonlarca uygulama geliştiricisi, eserlerini satmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak ismine Apple’ın hizmetlerinden, bilhassa App Store’dan faydalanıyor. 2022 yılında App Store üzerinden süreç gören faturalar ve satışlar toplamda 1.1 trilyon dolara ulaştı.

Biri Apple’ı durdursun: Amerikalı şirket para kazanmaya doymuyor!

Apple, geçtiğimiz yılın uygulama ekosisteminin finansal performansı hakkında bir rapor yayımladı. Raporun ayrıntılarına nazaran, App Store, bir evvelki yıla kıyasla %29’luk bir artış göstererek toplamda 1.1 trilyon dolarlık fatura ve satış hacmi oluşturdu. Bu çıkarın %90’ı ise Apple’ın kuruluna tabi değildi. Apple, App Store üzerinden gerçekleştirilen uygulama içi satın alımlar ve fiyatlı indirmeler üzerinden %15 ila %30 ortasında kurul alıyor.

Bu etkileyici 1.1 trilyon dolarlık tutarın dağılımına baktığımızda, 910 milyar dolarının fizikî mal ve hizmet satışlarından, 109 milyar dolarının uygulama içi reklamlardan ve 104 milyar dolarının dijital mal ve hizmetlerden elde edildiği görülüyor. Bu performans, 2019 bilgilerine nazaran değerli bir artışı tabir ediyor. 2019 yılında, App Store yalnızca 61 milyar dolarlık dijital mal ve hizmet satışı gerçekleştirirken 519 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturmuştu. Apple’ın bilgilerine nazaran, 2008’den 2022’ye kadar iOS uygulama geliştiricileri App Store’da toplamda 320 milyar doların üzerinde yarar sağlamışlar. Bu ölçü, 2021 yılında bildirilen 260 milyar dolarlık sayıya nazaran değerli bir artışı temsil ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar