Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaMobilÇakılan akıllı telefon pazarında Galaxy S23, Samsung’un can simidi oldu

Çakılan akıllı telefon pazarında Galaxy S23, Samsung’un can simidi oldu

İnanç Can Çekmez: Çakılan Akıllı Telefon Pazarında Galaxy S23, Samsung’un Can Simidi Oldu 1 2022 yılı başka alanlarda olduğu üzere teknoloji topluluğunda da önemli yaralara neden oldu. Global enflasyonun ve risk priminin artması insanları özel tüketim mallarında uzaklaştırdı. Bu bağlamda 2022’nin düşüş trendi yılın birinci devrinde de devam etti, ABD ve Avrupa‘daki akıllı telefon sevkiyatları, çeyrekte düştü.

Galaxy S23 serisi Samsung’u korudu

İnanç Can Çekmez: Çakılan Akıllı Telefon Pazarında Galaxy S23, Samsung’un Can Simidi Oldu 3 ABD’de akıllı telefon sevkiyatları, Counterpoint Research’ün raporuna nazaran zayıf tüketici talebi ve envanter (stokları eritme) düzenlemeleri nedeniyle yüzde 17 kadar düştü. Samsung‘un ABD’deki pazar sevkiyat hissesi yüzde 27’de kalırken Apple tarafında ise sevkiyat hissesi yüzde 49’dan yüzde 53’e yükseldi. Analistler, enflasyonun 2022’nin ikinci yarısında ABD pazarını etkilemeye başladığını ve meçhul ekonomik görünümle birleştiğinde tüketicilerin yeni akıllı telefon alımlarını ertelemesine neden olduğunu söylüyor.
İnanç Can Çekmez: Çakılan Akıllı Telefon Pazarında Galaxy S23, Samsung’un Can Simidi Oldu 5 Değişik bir formda, Galaxy S23 ve Galaxy S23 Ultra bir evvelki yıla nazaran çift haneli sevkiyat artışları kaydetti. “Olağanüstü yeterli performans gösteren” bir öbür telefon da Galaxy S23’ün fiyat spektrumunun başka ucunda yer alan Galaxy A14 5G oldu. 

Samsung’un Avrupa’daki liderliği devam ediyor 

İnanç Can Çekmez: Çakılan Akıllı Telefon Pazarında Galaxy S23, Samsung’un Can Simidi Oldu 7 Samsung’un Galaxy S23 serisi ABD’de olduğu üzere Avrupa’da da başarılı oldu. Akıllı telefon sevkiyatları da Avrupa’da bir evvelki yıla nazaran yüzde 23 oranında azalış gösterdi. Avrupa pazarında yılın birinci çeyreğinde 38 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştiği iddia ediliyor ki bu sayı 2012‘nin 2. çeyreğinden bu yana en düşük çeyreklik sevkiyatı manasına geliyor. Sevkiyat pazar hissesi açısından Samsung, yüzde 34 ile liderliğini korurken, Apple ve Xiaomi sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 19 ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.
İnanç Can Çekmez: Çakılan Akıllı Telefon Pazarında Galaxy S23, Samsung’un Can Simidi Oldu 9 Samsung’un imdadına bir kere daha, bu kere Avrupa’da Galaxy S23 serisi yetişti. Pazar gözlemcileri, şirketin liderliğini büyük ölçüde evvelki yıllardaki Galaxy S22 ve Galaxy S21 serilerinden daha âlâ performans gösteren Galaxy S23 serisinin piyasaya sürülmesi sayesinde koruduğunu söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar