Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaDonanımGoogle'dan Yüzünüzü Mouse'a Çevirecek Teknoloji

Google’dan Yüzünüzü Mouse’a Çevirecek Teknoloji

Google, dün gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde ilk katlanabilir telefonundan yeni tabletine, Android 14’ten uygulamalara gelecek yeniliklere kadar birçok yeni ürün ve hizmetini bizlerle buluşturdu. Ayrıca, sohbet botu Bard ve yapay zekâ destekli arama motoru gibi şeylere de yer vererek yeni yapay zekâ hamlelerini de paylaştı.

Şirketin etkinlikte tanıttığı şeyler bunlarla sınırlı değildi. Teknoloji devi, “Project Gameface” isimli bir aracını da gösterdi. Bu teknoloji, yüzünüzü bir mouse’a çevirmesiyle büyük ilgi topladı.

Project Gameface, Yüzünüzle mouse’u kontrol etmenizi sağlayacak

Project Gameface, kullanıcıların mouse olmadan cihazlarındaki fareyi yüzleri aracılığıyla kontrol etmesine olanak tanıyor. Teknoloji, web kameralarını kullanarak yüz ve kafa hareketlerini algılıyor, bunu da bilgisayarlarda imleç hareketlerine çeviriyor. Teknolojinin yüzdeki 468 noktayı algılayabildiğini ve kullanıcıların her yüz ifadesine farklı eylemler atayabileceğini (sağ tık için gülmek, sol tık için göz kırpmak gibi) de söyleyelim.

Dünya çapından birçok kullanıcı, hastalıklar da dahil bazı nedenlerden dolayı klavye ve mouse gibi donanımları kullanamıyor. Google da geleneksel fareyi ortadan kaldıran Gameface projesiyle bu kullanıcılara yardımcı olmak ve onların da oyun oynama veya farklı deneyimleri yaşamasını sağlamayı amaçlıyor.

Şinasi Kaya: Google'Dan Yüzünüzü Mouse'A Çevirecek Teknoloji 1

Şirket, projenin geliştirilmesinde kas distrofisi olan Lance Carr ile ortaklaşa çalıştı. Bu hastalık, zamanla kasları zayıflatarak temel görevlerin yerine getirilememesine yol açabiliyor.

Project Gameface, isminden de anlayabileceğiniz gibi henüz geliştirilme aşamasında. Ne elecekte kullanıma sunulduğunda oldukça yararlı olabileceğini tahmin etmek yanlış olmaz.

Google I/O 2023’te yapılan diğer duyurular için;

 

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar