Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaMobilSony, yeni amiral gemisi telefonu Xperia 1 V'i tanıttı; Xperia 1 V...

Sony, yeni amiral gemisi telefonu Xperia 1 V’i tanıttı; Xperia 1 V özellikleri ve fiyatı haberimizde

Son vakitlerde çok fazla yeni modeli piyasaya sürdüğünü görmemiş olabilirsiniz; lakin teknoloji devi Sony hala akıllı telefon üretmeye devam ediyor. En yeni modeli de, beklendiği üzere, hem fotoğrafçılar hem de vlogger’lar için tasarlanmış amiral gemisi Xperia 1 V oldu.

Yeni Xperia 1 V, şirketin Alpha serisi kameralarında bulunan ve içerik oluşturucuları hedefleyen özelliklerin yanı sıra yeni bir toplu, geriden aydınlatmalı (BSI) sensöre sahip.

Sony, Xperia 1 V’nin yapay zeka dayanaklı fotoğrafçılıkta daha süratli ve daha âlâ çalışması için tasarlanan “Exmor T for Mobile” isimli yeni bir manzara sensörüne sahip olduğunu ve Xperia 1 IV’ün düşük ışık performansını yaklaşık iki katına çıkardığını söylüyor. Bir amiral gemisi telefondan bekleyebileceğiniz üzere, Snapdragon 8 Gen2 işlemci, 6,5 inç 4K 120Hz OLED HDR ekran, 20 saate kadar daima 4K oynatmaya müsaade veren 5.000 mAh pil, 12 GB’a kadar RAM ve daha fazlası üzere pek çok üst seviye özellik sunuluyor.

Sony, bu telefon ile görsel ve işitsel dayanak sağlayan Game Enhancer fonksiyonu sayesinde, kendi tabiriyle “sınıfının en iyisi” oyun performansı da vaat ediyor. Ayrıyeten oyuncuların oyunlarını direkt YouTube üzerinde canlı yayınlamalarına da imkan tanıyor.

Xperia 1 V kamera özellikleri

Yine de, telefonun en kilit özelliğinin kamera sistemi olduğu açıkça görülebiliyor. Sony, ana 24 mm f/1.9 muadili 52 megapiksel kameranın, Xperia 1 IV’ün sensöründen 1,7 kat daha büyük olan Tip 1/1,35 inç (çapraz olarak yaklaşık 12 mm) Exmor T sensörüne sahip olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, Xperia 1 IV’teki üzere ultra geniş 12 megapiksel kamera ve 85-125 mm 12 megapiksel optik telefoto zum yeteneğine de sahip. Ön taraftaki 12 megapiksel kamera ise Tip 1/2,9 inç sensörünü barındırıyor.

Daha saf bir fotoğrafçılık tecrübesi isteyen kullanıcılar, tam manuel denetime müsaade veren profesyonel modları kullanarak görüntü ve fotoğraf çekebilecek. Bunların başında, yaratıcı denetim için tasarlanmış Photography Pro modu yer alıyor. Ayrıyeten, içerik oluşturucuların izleyici yorumlarını gerçek vakitli olarak görmelerine müsaade verirken bir canlı akış dayanağı de sunuyor.

Temel modu kullandığınızda ise, başka Android telefonlarda olduğu üzere yeterli bir yapay zeka dayanaklı görüntüleme elde edebiliyorsunuz. Gece modu, çiçekler ve mavi gökyüzü üzere mevzular için renk ayarları üzere pek çok seçenek bulunuyor. Ayrıyeten, otomatik pozlama ve AF faalken 30 fps’ye kadar yüksek süratli daima çekimin yanı sıra gerçek vakitli göze otomatik odaklama ve göz takibi üzere yetenekler sunuluyor.

Vlogger’lar ve içerik oluşturucular için, Sony’nin ZV-E1 üzere vlog kameralarında görülebilen Eser Vitrini ayarı da yeni telefona taşınıyor. Ayrıyeten yeni sensör, sahip olduğu ekstra doygunluk sayesinde daha yeterli cilt tonları sunma kelamı veriyor. Bunların yanı sıra, art kameranın yakınına yerleştirilmiş, ağır dış yerlerde bile sesleri alabilen yeni bir ses öncelikli mikrofon bulunuyor.

Meral Erden: Sony, Yeni Amiral Gemisi Telefonu Xperia 1 V'I Tanıttı; Xperia 1 V Özellikleri Ve Fiyatı Haberimizde 1 Sony Xperia 1 V

Video severler için bu telefonun fiyatını haklı çıkarmaya tek başına yetecek mükemmel bir özellik de, telefonu belli Sony Alpha kameralar için bir monitör olarak kullanabilme yeteneği. Xperia 1 IV de tıpkı yeteneğe sahip olsa da, yeni model, olağanda sırf profesyonel saha monitörlerinde bulunan dalga biçimleri, ızgara çizgileri ve zebra çizgileri ile birden fazla ekran seçeneği sunuyor. Ayrıyeten ayarları denetim etme ve telefonlara içerik kaydetme yetenekleri üzere daha evvel mevcut olmayan özellikler de bulunuyor.

Daha evvelki Xperia modellerinde olduğu üzere, bu telefonda da fiyat en değerli etken olabilir. 12 GB RAM ve microSD yuvası aracılığıyla yükseltilebilen 256 GB depolamaya sahip Xperia 1 V’nin fiyatı ABD’de 1.400 dolardan başlıyor. Bu fiyat, birden fazla akıllı telefon kullanıcısı için kıymetli bir sınırlayıcı olabilir.

Xperia 10 V de tanıtıldı

Sony, Xperia 1 V’in yanı sıra çok daha genele hitap eden bir akıllı telefon olan Xperia 10 V’i de tanıttı. Snapdragon 695 çip setini kullanan bu telefon, bir evvelki modelden yüzde 50 daha parlak olan lakin sadece 60 Hz yenileme suratına sahip bir 6,1 inç 1080p OLED ekran sunuyor. Kamera sistemi, 2x telefoto ve ultra geniş lensin yanı sıra geniş lensli 48 megapiksel Tip-1/2,0 inç ana sensöre sahip. Öbür özelliklerin ortasında ise 5.000 mAh pil ve 6 GB’a kadar RAM bulunuyor.

Bu modelin Avrupa’da fiyatı 449 Euro olarak belirlenmiş ve satışlar Haziran ayında başlayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar