Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaDonanımÇin'den ABD yasağı! Birtakım yongaların kullanımı yasaklandı

Çin’den ABD yasağı! Birtakım yongaların kullanımı yasaklandı

Reuters’e nazaran Çin Siber Uzay Yönetimi (CAC) pazar günü yaptığı açıklamada, şirketin eserlerinin devlete ilişkin bankalar ve telekom operatörleri de dahil olmak üzere Çin’in kritik bilgi altyapısı için “önemli güvenlik riskleri” oluşturduğunu bulduğunu söyledi. Yasak, Çin’in mart ayı sonlarında Micron ithalatlarını gözden geçireceğini duyurmasının akabinde geldi ve bu, o vakitler Washington’un son yıllarda Çinli çip üreticilerine uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak görüldü.

Idaho merkezli Micron, ABD’deki en büyük bellek üreticisi. Çin pazarı, şirketin yıllık gelirinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor lakin Çin’e Micron eserlerini ithal eden şirketlerin birden fazla, dünyanın diğer yerlerinde satılık aygıtlar üreten üreticiler.

Çin’den ABD yasağı! Kimi yongaların kullanımı yasaklandı

The Wall Street Journal’a nazaran, CAC’nin yasağı Çin’deki Çinli olmayan şirketler için geçerli değil. Micron, “Sonucu ve sonraki adımlarımızı kıymetlendiriyoruz. Çinli yetkililerle görüşmelere devam etmeyi de dört gözle bekliyoruz” dedi. CAC, hangi Micron eserlerinin yasaktan etkileneceğini söylemedi ve şirketin çipleriyle ilgili güvenlik telaşlarının detaylarını paylaşmadı.

Yasak, ABD ile Çin ortasında yarı iletken teknolojisi konusunda tırmanan bir kan davasının en son gelişmesi. Son aylarda Biden idaresi, rakibinin gelişmiş çip üretim ekipmanlarına erişimini kısıtlamak için harekete geçti. Ocak ayında ABD’li, Hollandalı ve Japon yetkililer ASL, Nikon ve Tokyo Electron’un litografi makineleri üzerindeki ihracat denetimlerini sıkılaştırma konusunda anlaştılar. The Journal’ın belirttiği üzere, Çin ABD’ye misilleme yapmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Birden fazla Çinli şirketin, bir yasağın bıraktığı rastgele bir açığı telafi etmek için Güney Koreli SK Hynix üzere tedarikçilere yönelebileceği göz önüne alındığında, Micron kolay bir amaç.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar