Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaDonanımÇin’in en güçlü yapay zekâ yongası tanıtıldı

Çin’in en güçlü yapay zekâ yongası tanıtıldı

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin’in En Güçlü Yapay Zekâ Yongası Tanıtıldı 1 ABD’nin tüm engellemelerine karşın yapay zekâ konusunda Çin korkutucu halde ilerlemeye devam ediyor. Çinli Houmo Intelligent ülkenin en güçlü ve birinci yüksek performans yapay zekâ yongasını duyurdu.

HaloDrive H30 nedir?

HaloDrive H30 ismiyle duyurulan yonga performans odaklı sistemler için geliştirildi ve ülkenin en güçlü yapay zekâ yongası argümanında. 12nm sürecinde tasarlanan yonga 256TOPS yapay zekâ performansına ulaşabiliyor. Dahili SRAM yanında özel görsel işlemci INT8 dayanağı sunabiliyor. Görsel işlemci büsbütün firmanın kendi imkânları ile geliştirilmiş.

Yonga watt başına 7.3 TOPS performansa ulaşabilirken Resnet 50 testlerinde ise 8700 fos ve 10300 fps bedellerine ulaşabiliyor. HaloDrive H30 yongası daha çok otonom araçları hedefliyor. Tıpkı daldaki rakibi Journey 5 yongası ise 16nm sürecinde 128TOPS performans üretebiliyordu. Yalnızca 2 yıllık olan firma yonganın testlerine başladı ve H50 yongasının da 2025 yılında çıkacağı belirtildi.

Bunun yanında firmanın genel yapay zekâ yongası olan Houmo Avenue için de PyTorch, TensorFlow ve ONNX dayanağı sunabilen verimlilik odaklı yeni bir yazılım geliştirme aracı da kullanıma sunulmuş durumda.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar