Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaOyunÇok fazla eleştirilse de, Diablo Immortal, Blizzard'ı güçlü etmeye devam ediyor

Çok fazla eleştirilse de, Diablo Immortal, Blizzard’ı güçlü etmeye devam ediyor

Karşılaştığı yoğun tepkiye rağmen, Diablo Immortal’ın mikro-işlem ile dolu oyun tasarımı Blizzard için gayet iyi bir şekilde çalışıyor gibi gözüküyor. Mobil analiz firması Appmagic’in verilerini kullanan MobileGamer.biz, oyunun iOS ve Android sürümlerinin, ilk 30 gününde 10 milyonun çok az üzerinde olan mobil indirmelerde 49 milyon dolar gelir getirdiğini tahmin ediyor.

Mobil platformlar tarafından sağlanan kamuya açık çizelgeleri ve grafikleri kullanan bu tahminler oyunun PC sürümünü içermiyor ve bu yüzden de oyunun finansal başarısının tamamını göstermiyor olabilir. Blizzard, PC oyuncuları dahil edildiğinde, Diablo Immortal’ın ilk haftasında 10 milyon yüklemeyi aştığını bildirdi ve bu da AppMagic tarafından bildirilen mobil indirme hızına göre çok daha yüksek bir yükleme hızı anlamına geliyor.

Karşılaştırma için Diablo 3’e bakarsak, oyunun 2012 yılında sorunlu bir yayım anının ardından 10 milyon kopyaya altı ayda ulaştığını görüyoruz. Tabii ki Diablo 3’ün 60 dolarlık ilk alım fiyatı olduğu düşünülürse, AppMagic’in belirttiğine göre indirme başına 5 dolardan daha az gelir getiren ücretsiz bir oyunla karşılaştırılması doğru olmayabilir.

Ancak, Diablo 3’ün gelirleri temel olarak ilk satış ile biterken, Diablo Immortal’ın var olan oyuncu tabanından daha fazla gelir elde etmeye devam etmesi mümkün gözüküyor. Örneğin Pazartesi günü itibariyle oyun, iOS App Store genelinde yeni indirme olarak 134’üncü sıraya düşmesine rağmen en yüksek kâr eden 34’üncü uygulama olmaya devam ediyordu.

Bu Immortal oyuncularının büyük bir kısmının zamanla oyundan uzaklaşacağı tahmin edilebilir ancak bu uzaklaşma, daha önce düşünülenden çok daha yavaş olabilir. Analiz firması Quettra’nın Android uygulama devamlılığı tahminlerine göre Google Play Store üzerinde “TOP 10”da yayımlanan bir uygulama üç ay sonrasında ilk kullanıcılarının %60’ını korumayı bekleyebilir. Ayrıca Pokémon Go, Angry Birds ve Candy Crush Saga gibi büyük başarı gösteren mobil oyunların kamuya açık verileri, bu oyunları indirenlerin yaklaşık yüzde 10 ile 20 arasında bir kısmının oyunun yayımından bir veya iki yıl sonra düzenli bir şekilde oynamaya devam ettiğini gösteriyor.

Yani, Diablo Immortal önümüzdeki yıl ve sonrasında milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olmaya devam edebilir. Bu oyuncuların büyük bir kısmı oyuna hiçbir şekilde para harcamayacak olsa da, para harcayacak kısım, Blizzard için uzun bir süre boyunca sürekli gelir sağlayabilir.

Blizzard, Diablo IV’ün mikro-işlemleri sadece isteğe bağlı görsel seçeneklerle sınırlayacağına söz verdi ancak Diablo Immortal’ın bu performansı, mikro-işlem tabanlı ücretsiz oyun modelinin Blizzard gibi bir şirket için ne kadar çekici olabileceğini kanıtlıyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar